Történelem
Ismét megnyílt a Tienanmen téri eseményeknek emléket állító múzeum Hongkongban
Az intézményt egy hongkongi non-profit szervezet hozta létre azzal a céllal, hogy megőrizze a 30 évvel ezelőtti demokráciapárti diáktüntetések és a mozgalom elfojtását célzó véres katonai akció emlékét, amelyek Kína többi részében tabunak számítanak.
2019.04.26 13:23ma.huIsmét megnyitotta kapuit Hongkongban az 1989-es Tienanmen téri eseményeknek emléket állító múzeum - olvasható a Hong Kong Free Press (HKFP) hongkongi híroldal pénteki cikkében.
Az intézményt egy hongkongi non-profit szervezet hozta létre azzal a céllal, hogy megőrizze a 30 évvel ezelőtti demokráciapárti diáktüntetések és a mozgalom elfojtását célzó véres katonai akció emlékét, amelyek Kína többi részében tabunak számítanak.
A múzeumban található kiállítási tárgyak között szerepel például egy műcsontba fúródó lövedék, kivágások a Zsenmin Zsipao kínai pártlap korabeli kiadványából, valamint az események miatt ikonikussá vált fényképről ismert, a felé tartó tankokkal szemben álló fehéringes férfi legóból kirakott mása.
A múzeum immár másodszor nyitotta meg kapuit azt követően, hogy új helyre kellett költöztetni, miután a fenntartója jogi vitába került az intézménynek korábban otthont adó épület tulajdonosával.
Az újranyitást megelőzően azonban az új helyszínt ismeretlenek néhány hete megrongálták; egyebek mellett vízzel locsolták le a biztosítékszekrényt és az áramforrásokat. A rendőrség még nyomoz az ügyben. A múzeumot fenntartó szervezet elnöke elmondta: 24 órás videokamerás biztonsági rendszerrel szerelték fel a helyszínt a hasonló támadások kivédésére.
A megnyitó idején tiltakozók maroknyi csoportja gyűlt össze az épület előtt, egyikőjük a HKFP-nek úgy nyilatkozott: mind környékbeliek, akik azért aggódnak, hogy a múzeum jelenléte felbolygatja majd a környék nyugalmát.
A pekingi keményvonalas kommunista vezetés utasítására a kínai hadsereg 1989. június 4-én nekilátott a Peking központjában található Tienanmen tér kiürítésének, miután a Tiltott Város bejáratánál fekvő monumentális teret április óta elfoglalták a demokratikus változásokat követelő tüntetők. Az erőszakos művelet halálos áldozatainak száma máig ismeretlen, mivel a történtek Kínában azóta is tabunak számítanak. A becslések néhány száz és háromezer közé teszik a meggyilkolt emberek számát, de az akkor Pekingben állomásozó brit nagykövet 2017-ben előkerült titkos távirata szerint tízezer halottja volt a vérengzésnek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:54 Románia megtiltaná volt katonáinak és rendőreinek, hogy konfliktusövezetekbe szegődjenek zsoldosnak
- 8:51 ÉKM: felgyorsulhat a gépjárművek honosítási eljárása
- 6:51 A jegybank új ajánlással segíti a fogyatékossággal élőket
- 22:48 NGM: a kormány meghosszabbítja a kamatstopot
- 20:48 Szijjártó Péter: a kínai BYD újabb nagyberuházása 620 új munkahelyet teremt Komáromban
- 18:44 Nagy István: jó minőségű dinnyével indul a magyar dinnyeszezon
- 16:44 Nőtt a Mazda eladása az év első öt hónapjában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06