Programajánló
Fiatalok értelmezték újra Bartók Béla három színpadi művét
A Bartók újratöltve! diákpályázat nyertesei december 20-án mutatják be a zeneszerző három újragondolt színpadi művét, A fából faragott királyfit, A csodálatos mandarint és A kékszakállú herceg várát az Átrium Film-Színházban.
2016.11.27 05:30MTIA Bartók Béla születésének 135. évfordulója alkalmából meghirdetett országos pályázatot a Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Galéria írta ki 10 és 23 év közötti fiatalok részére. A három nyertes diákcsapatot szakemberekből álló zsűri - Csanádi Judit látványtervező; Magács László rendező; Nagy Fruzsina jelmeztervező; Pálfi György filmrendező; valamint Szabó Balázs dalszerző, énekes, bábszínész - választotta ki - olvasható a galéria közleményében.
A nyerteseket a Színház- és Filmművészeti Egyetem drámainstruktor hallgatói, illetve Uray Péter, a Kaposvári Egyetem rendező tanára segíti majd abban, hogy öt hét alatt színpadra adaptálják elképzeléseiket.
A Kékszakállú herceg várát a budapesti Leövey Klára Gimnázium diákjai mutathatják be. A tanulók új szövegkönyvet írtak a jelenetekhez, amelyekben olyan mai problémák is megjelennek, mint a lassú internetkapcsolat, az eredeti Bartók-etűdöket pedig olyan előadók dalaira cserélték le, mint a Motörhead, a Nirvana vagy Pink.
A fából faragott királyfit a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakiskola csapata viszi színre A szürke tündér címmel; elképzelésükben a nézők is fontos szereplői és alakítói lesznek az előadásnak attól függően, hogy hova ülnek le az előadás kezdetén.
A csodálatos mandarint bemutató székesfehérvári Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola diákjai előadásuk középpontjába az ismerkedést és az erotikát helyezték: a darab szereplői egy éjszakai bárban találkoznak.
A pályázatot annak a Bartók135 kiállításnak a részeként hirdették meg, amely három generáció reflexióit mutatja be a zeneszerző életművére. A Deák 17 Galéria által felkért fiatal kortárs képzőművészek alkotásai és az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet már klasszikusnak számító Bartók-díszlettervei mellett láthatók a bemutatón a középiskolások munkái is.
A galéria tudatosan törekszik arra, hogy ne elkülönítve jelenítse meg a különböző generációk munkáit, hanem úgy, hogy azok gazdagíthassák egymás értelmezési lehetőségeit. A pályázat üzenete, hogy Bartók művészete és az általa felvetett kérdések a mai napig érvényesek, darabjai pedig inspirálók a fiatal generáció és a nagyközönség számára egyaránt. A kiállítás január 14-ig tekinthető meg.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:57 A hét elején még borult, párás, ködös idő várható, majd feltámad a szél, és melegedés kezdődik
- 20:54 Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki a Kínából származó eritritol édesítőszerre
- 18:52 IEA: Az atomenergia növekvő szerepre tesz szert a globális energiaellátásban
- 16:51 Jövő generációs modellekkel vesz lendületet a BMW
- 14:32 300 ezer fölé növeli a kisebb napelemes rendszerek számát a Napenergia plusz program
- 12:35 MÁV: érvénytelenítették a kármentesítési és hulladékelszállítási feladatra kiírt eljárás
- 10:26 HM: szövetséges katonai menetoszlopok haladnak át Magyarországon
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06