Programajánló
Csángó Menyekező: Ősbemutató a budai Várban
Moldvából érkező csángó hagyományőrző népművészek előadásában látható a Csángó Menyekező című műsor, amelynek ősbemutatóját a Magyar Nyelv és a Magyar Könyv Ünnepe alkalmából tekintheti meg a közönség pénteken a budai Várban.
2015.09.04 06:30MTIAz egyórás produkció a csángó lakodalmi szokásokat eleveníti fel, többek között a fülke, a leánykérés és a csókos pohár mozzanatait láthatja a közönség a Szentháromság téren felállított szabadtéri színpadon, rossz idő esetén a Magyarság Házában.
Péterbencze Anikó néprajzkutató, a műsor egyik rendezője az MTI-nek elmondta, hogy férjével, Papp Imrével 25 éve gyűjtik a csángó zenét és táncot Moldvában, emellett igyekeztek korábbi szakirodalmat - mások mellett Domokos Pál Péter történész, néprajzkutató - anyagát is felhasználva összeállítani a műsort, amely így a legrégebbi szokásanyagot - beleértve a táncot és a zenét - mutatja be a színpadon.
Hozzátette: a darab nézői megismerhetik egyebek mellett a pálcatörés szokását, jellegzetes momentumokat, eszközöket és kiegészítőket láthatnak a színpadon. A produkcióban megelevenedik többek között az is, amikor megérkezik a menyasszony a vőlegényes házhoz, megajándékozza leendő anyósát és apósát, majd vőlegényével együtt elfogyasztanak egy pohár bort, egy szelet kenyeret és egy főtt tojást.
A romániai Bákó (Bacau) környéki településekről jött zenészekkel, énekesekkel és táncosokkal Klézséről érkezik Bálint Erzsi, aki a 17. századi, Kájoni János által lejegyzett egyházi énekes kódex valamennyi énekes dallamát ismeri. A műsorban szerepel Petrás Mária, a Bákó megyei Diószénben nevelkedett Prima Primissima-díjas énekművész és keramikus is, a talpalávalót Legedi László István és Hodorog András moldvai zenészek húzzák. A bemutató után kezdődő moldvai táncházban a kezdők is ízelítőt kaphatnak a csángó táncokból.
Petrás Mária az MTI-nek elmondta, hogy a műsorban többek között énekelni és dobolni fog, ami egykor szintén része volt a csángó lakodalmaknak. A művésznek emellett 17 órakor kiállítása nyílik a Magyarság Háza Kosztolányi termében. Mint mondta, a tárlaton vallásos témájú, legújabb munkái közül a keresztút stációkból és a Boldogasszony kerámiákból láthat néhányat a közönség szeptember 20-ig.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:36 A Guardian szerint Bécsből magángépek szállítják el az Orbán-kormány alatt meggazdagodottak vagyonát
- 20:35 Kósa Lajos nem veszi át parlamenti mandátumát
- 18:33 Közöny a káosz közepén - ezt a férfit egyáltalán nem zavarta, hogy mindenki menekül, tovább evett a Trump-vacsorán
- 16:30 Lövöldözés egy egyetemi ünnepségen - kilenc sérült
- 15:41 XIV. Leó: tolvajok azok, aki azt emberektől elrabolják a béke és nyugalom jövőjét
- 14:20 Csernobil árnya: 40 év tanulsága
- 12:19 ATOMKI: a klímaváltozás előrehaladását jelzi a lucfenyők gyorsuló pusztulása Magyarországon
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


