A magyar kultúra napja
A magyarszombatfai gerencsérek alkotásai a Hagyományok Házában
A tájegység fazekasságára olyan mediterrán elemek, kerámiatípusok és eszközök is jellemzőek - köztük a kétszájú bugyiga vagy a balos korong -, amelyek Európában máshol csak jóval délebbre jelentek meg és maradtak fent.
2015.01.21 21:30MTI
A Velemér-völgyi fazekasság múltját és jelenét mutatja be a Magyarszombatfai gerencsérek című kiállítás a Hagyományok Házában, a tárlatot a magyar kultúra napján, csütörtökön nyitják meg a közönség előtt.
A két teremben több száz kiállítási tárgyat felvonultató tárlat részben a magyarszombatfai Fazekasház gyűjteményére, részben a ma is alkotó helyi fazekasok, a gerencsérek munkáira épül. A múlt megidézése érdekében a szervezők az összegyűjtött különböző használati tárgyakból és edényekből - köztük egy mediterrán eredetű balos korongból, a mázőrlőből és földkészítő székből - egy régi fazekasműhelyt is berendeztek.
A közelmúltat és a jelent a kiállításon a magyarszombatfai és gödörházi fazekas-dinasztiák - az Albert, a Czúgh, a Nyakas, a Papp, a Tóth, a Varga, a Vörös és a Zsohár családok - munkái képviselik, amelyek között éppúgy megtalálhatóak a jellegzetesen őrségi edényformák - a bugyigakorsó, kétszájú bugyiga, hegyibogrács, a lúgozó és más típusok ,- mint a ma alkotó fazekasokra jellemző egyedi alkotások is. A tárlatot a magyarszombatfai MAT Kerámiagyár kézzel készített kályhacsempéi színesítik.
Pölös Andrea néprajzkutató, a kiállítás kurátora az MTI-nek elmondta, hogy az Őrség a Kárpát-medencében azon kevés tájegységek közé tartozik, ahol egészen máig elsősorban használati kerámiatárgyakat készítettek, a mázas díszkerámiák csak az elmúlt évtizedekben jelentek meg. Emellett a tájegység fazekasságára olyan mediterrán elemek, kerámiatípusok és eszközök is jellemzőek - köztük a kétszájú bugyiga vagy a balos korong -, amelyek Európában máshol csak jóval délebbre jelentek meg és maradtak fent.
Pölös Andrea kiemelte azt is, a magyarszombatfai, vagyis tágabban a Velemér-völgyi fazekasságról a legkorábbi írott forrás 1366-ból származik, a szakértők feltételezik, hogy a mesterség a vidéken már korábban is meggyökerezhetett. Eredetileg a mesterség mint egyfajta keresetkiegészítés jelent meg a környéken, hiszen a sovány, agyagos, köves termőföld lehetetlenné tette a mezőgazdasági termelésből való megélést, ugyanakkor biztosította a fazekasság alapanyagát. Magyarszombatfa kevesebb mint háromszáz fős lakosságából tizennégyen még ma is a gerencsérek.
A kiállítás mellett a magyar kultúra napján adják át a Hagyományok Házának új részlegét, a Nyitott Műhelyt is. A műhely célja, hogy megismertesse az érdeklődőkkel a népi kézműves mesterségek rejtelmeit, így nyújtva mélyebb betekintést a kortárs népművészek munkájába. A műhelyben lehetőség lesz a népi kézműves mesterek szakmai továbbképzésre is, emellett a Hagyományok Háza képzésein végzett szövők, kosárfonók, gyöngyékszer-, csipke-, nemezkészítők és más mesterségek területén tevékenykedő alkotók műhelymunkát is folytathatnak benne.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06