Kényszerhelyzetek és válaszok
Konferencia a politika művészetre gyakorolt hatásáról
Művészet és politika - Kényszerhelyzetek és válaszok a 20. századi magyar művészetben címmel tartanak tudományos konferenciát november 19-én Zalaegerszegen, a Göcseji Múzeumban.
2014.11.11 18:36MTIA konferencia fő témája, hogy a 20. században miként hatott egymásra a politika és a művészet, azaz a politika mennyire volt képes befolyásolni a művészetet - mondta Kaján Imre múzeumigazgató a konferenciáról tartott keddi sajtótájékoztatón.
A konferencián Vasy Géza József Attila-díjas irodalomtörténész, a Magyar Írószövetség korábbi elnöke A nyolcvanas évek és az Írószövetség címmel tart előadást - ismertette a programot Szemes Péter irodalomtörténész, emlékeztetve, hogy az Írószövetségnek meghatározó szerepe volt a rendszerváltozás közvetlen előkészítésében.
Bencze Lajos, a Muravidéki Magyar Tudományos Társaság elnöke Vlaj Lajos életművéről beszél majd. A lendvai születésű költő felismerte, hogy muravidéki magyarság megmaradása szempontjából fontos a magyar nyelvű oktatás, az irodalmi fórumok rendezése vagy például a Naptár című kiadvány életre hívása - emlékeztetett az irodalomtörténész.
Péntek Imre, a Pannon Tükör folyóirat főszerkesztője személyes élményei alapján beszél majd a múlt századi cenzúráról, versesköteteinek megjelenési nehézségeiről. Szemes Péter előadásában a zalai kötődési Utassy Józsefre (1942-2010) emlékezik.
Az időszakra jellemző példáként említette meg, hogy a Csillagok árvája című könyvét Utassy József már 1970-ben befejezte, ennek ellenére csak hét évvel később jelenhetett meg, mert a költő egyetlen sort, egyetlen szót sem volt hajlandó kihúzni a kötetből.
A konferencia vendége lesz és Kényszerhelyetek és válaszok a 20. századi magyar művészetben címmel tart előadást Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke.
Pótó János történész a Raul Wallenberg-szobor felállításának történetéről beszél, Legéndy Péter képzőművész pedig arra a kérdésre keres választ, hogy az alkotó hogyan éli meg, ha a politika beleszól a művészetébe. Káli Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár Zala Megyei Levéltárának igazgatóhelyettese a zalaegerszegi szocreál építészetet, a gyárak köré épült lakótelepek történetét mutatja be.
A konferenciát Kostyál László művészettörténész zárja, előadásában Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotásait elemzi. A konferencián elhangzottakat a Pannon Tükör közli, így a tanulmányokat az érdeklődők az interneten is elolvashatják.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:10 Adományszámlát nyitottak a miskolctapolcai Barlangfürdő újjáépítésére
- 8:51 Robert Fico: Magyarország külügyminiszterének szent igaza van mindenben, amit mond
- 6:48 Öt nap után eloltották a lángoló hulladékot Szolnokon
- 22:58 Magyar-bosnyák - Gól nélküli döntetlen a Puskás Arénában
- 20:55 Nébih: két vármegyében megszűnik, 17 vármegyében és a fővárosban fennmarad a tűzgyújtási tilalom
- 18:53 Kigyulladt egy mozdony Tiszafürednél
- 16:11 Oscar-díj - A Semmelweis című filmet nevezi Magyarország
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06