Müncheni műkincsek
Két végrendelet maradt Cornelius Gurlitt után
Két végrendelet maradt a náci rezsim idején tisztázatlan úton szerzett alkotásokat is tartalmazó képgyűjteménye révén híressé vált Cornelius Gurlitt után.
2014.05.14 11:39MTI
Az Adolf Hitler kedvenc műkereskedőjeként számon tartott Hildebrand Gurlitt május elején elhunyt fiának hagyatéki eljárását végző müncheni városi bíróság közleménye szerint a két - 2014. január 9-i, illetve február 21-i keltezésű - végrendelet kiegészíti egymást, a második dokumentum részletezi, kifejti az első taralmát.
A bíróság szóvivője mást nem közölt a végrendeletekről. Cornelius Gurlitt nem alapított családot, egyetlen testvére 2012-ben meghalt, közeli hozzátartozói nincsenek.
Első végrendelete szerint a több mint ezer alkotásból álló gyűjteményt egy svájci magánmúzeumra, a berni Szépművészeti Múzeumra (Kunstmuseum) hagyta. A múzeum szakértői jelenleg tanulmányozzák a jogi helyzetet. Az intézmény várhatóan júniusban dönt arról, hogy elfogadja-e az örökséget.
A Spiegel Online hírportál szerint a második végrendelet alapján egy távoli rokon jelentős, hatszámjegyű összeget örököl. Korábbi hírek szerint Gurlitt egy Spanyolországban élő unokatestvére arra készül, hogy megtámadja a végrendeletet.
A müncheni bíróság tájékoztatása szerint eddig senki sem kezdeményezett ilyen eljárást. A svájci múzeumnak hat hónapja van annak eldöntésére, hogy elfogadja-e az örökséget, a lehetséges németországi örökösöknek pedig hat hetük van a végrendelet megtámadására.
Cornelius Gurlitt 81 évesen hunyt el hosszú betegeskedés és egy szívműtét után müncheni otthonában, alig néhány héttel azután, hogy a német állammal és Bajorországgal megállapodást kötött, amelyben vállalta, hogy visszaadja a tulajdonosoknak vagy azok örököseinek az összes alkotást, amelyről megállapítják, hogy nácik rablással, erőszakkal, zsarolással szerezték meg az eredeti tulajdonostól.
A megállapodás részeként a hatóságok áprilisban feloldották a gyűjtemény zárlatát, de Gurlitt már nem láthatta újra a képeket. Cornelius Gurlitt visszavonultan élt, az apjától származó gyűjtemény ápolásával foglalkozott és a képek lefoglalásáig ismeretlen volt a német közéletben.
A számos modern klasszikus alkotást, köztük Pablo Picassótól és Marc Chagalltól származó festményeket tartalmazó kollekciót 2012-ben foglalták le a hatóságok, amikor adócsalás gyanúja miatt házkutatást tartottak nála.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06