Számunkra is elérhető lehet
Sok a szabadon megtekinthető kutatási publikáció
A világon egyre több kutatási anyagot tesznek szabadon megtekinthetővé a kutatók az érdeklődők számára, amely ezáltal hatékonyabbá teheti a tudományos és innovációs tevékenységeket.
2013.08.21 19:25MTI
Az Európai Bizottság támogatásával készült új kutatás szerint az a tény, hogy a 2011-ben publikált tudományos dokumentumok már mintegy 50 százaléka ingyenesen rendelkezésre áll, arra utal, hogy hamarosan áttörés történik a nyílt hozzáférés terén. A tanulmány becslése szerint a 2004 és 2011 között világszerte publikált, tudományos szakértők által felülvizsgált cikkek több mint 40 százaléka már nyilvános formában online elérhető - adta hírül az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének közleménye.
A tanulmány 22 szakterületen vizsgálja, hogy az akadémiai kiadványok mennyire állnak rendelkezésre az Európai Kutatási Térségben, Brazíliában, Kanadában, Japánban és az Amerikai Egyesült Államokban. Az általános tudomány és technológia, a biogyógyászati kutatás, a biológia, a matematika és statisztika területén megjelentetett cikkek többsége szabadon rendelkezésre áll, a nyílt hozzáférés korlátozása a társadalomtudományok, a humán kutatás, az alkalmazott tudományok, a műszaki tudományok és a technológia területén tapasztalható leginkább.
Az Európai Bizottság egy nemrégiben kiadott közleménye a nyílt hozzáférést a tudás áramlását javító kulcsfontosságú eszközként határozta meg. A nyílt hozzáférés biztosítása ezért követelmény lesz a "Horizont 2020", a 2014 és 2020 közötti időszakra szóló uniós kutatási és innovációs keretprogram támogatásával készülő összes tudományos publikáció esetében.
Máire Geoghegan-Quinn, a kutatásért, az innovációért és a tudományért felelős uniós biztos hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság a saját kutatási eredményei esetében is támogatja a nyílt hozzáférést Európában: "Egy európai adófizető ne fizessen kétszer a közfinanszírozásból végzett kutatásért".
A 28 uniós országra, valamint Svájcra, Liechtensteinre, Izlandra, Norvégiára, Törökországra, Macedóniára, Izraelre, Brazíliára, Kanadára, Japánra és az Amerikai Egyesült Államokra kiterjedő tanulmányt a Science-Metrix elnevezésű kutatási értékelő tanácsadó készítette. Ugyanez a csoport két másik jelentést is kiadott szerdán, amelyek a nyílt hozzáférésre irányuló szakpolitikai intézkedéseket és a nyílt adathozzáférés kérdéskörét vizsgálják.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06