Bírósági döntés
Anna Frank és családja archívumán megy a marakodás
Az amszterdami Anne Frank Házat üzemeltető alapítvány a svájci kölcsönt hosszú távúnak és akár véglegesíthetőnek értelmezte. Azzal érvelt a jogi huzavonában, hogy a gyűjtemény bizonyos darabjai a tulajdonát képezik.
2013.06.27 06:27MTI
Egy holland bíróság döntése értelmében az amszterdami Anne Frank Alapítványnak január 1-jei határidővel vissza kell adnia a Frank család archívumát a bázeli székhelyű Anne Frank Alapnak. A szerdán született döntéssel pont került a naplója által híressé vált zsidó lány hagyatékáról szóló jogi huzavona végére.
Az archívumban - amely nem tartalmazza a híres naplót - a Frank családnak és Anne unokaöccsének, Buddy Elias családjának mintegy 25 ezer levele, fényképe és egyéb dokumentuma sorakozik. Az Anne Frank apja, Otto Frank által létrehozott bázeli intézmény 2007-ben adta kölcsön a gyűjteményt az amszterdami alapítványnak, hogy az leltárba vehesse az Anne életéhez kapcsolódó összes dokumentumot. A svájciak 2010-ben visszakérték a gyűjteményt, hogy a dokumentumok egy részét kiállítsák egy Frankfurtba tervezett új múzeumban.
Az amszterdami Anne Frank Házat üzemeltető alapítvány a svájci kölcsönt hosszú távúnak és akár véglegesíthetőnek értelmezte. Azzal érvelt a jogi huzavonában, hogy a gyűjtemény bizonyos darabjai a tulajdonát képezik. A bírósági döntés értelmében az amszterdami alapítványnak hat hónapja van arra, hogy visszaszolgáltassa a dokumentumok többségét, amelyek tulajdonjoga nem képezi vita tárgyát.
A két intézmény között már korábban is feszült volt viszony, mivel a bázeli alapítvány azzal vádolta az amszterdamit, hogy haszonszerzési célokra használja fel a lány emlékét. Anne Frank szüleivel egy amszterdami raktárépületben bujkált a második világháború idején a zsidóüldözés elől. 1944-ben azonban elfogták őket, Anne az auschwitzi megsemmisítő táborba, majd onnan a bergen-belsenibe került. Ott halt meg 1945 márciusában tífuszban. A családból egyedül Otto Frank maradt életben, később ő adta közre Anne naplóját, amelyet a lány a háború alatt írt, és amely történelmi dokumentumként azóta világszerte ismertté vált.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06