Tucatnyi civil halt meg a légicsapásban
Gyerekeket és nőket gyilkolt a NATO Afganisztánban
Helyi tisztségviselők közölték: tizennégy civil, zömmel gyerekek és két nő, halt meg egy NATO-légicsapásban szombaton a dél-afganisztáni Hilmend tartományban.
2011.05.29 10:10MTIA nemzetközi erőknek hónapok óta ez volt a legtöbb civil áldozatot követelő támadása az országban.
A NATO helikoptereket mozgósított egy támaszpontja védelmére Navzad körzetben, mert azt megtámadták lázadók. A helikopterekről kiltt rakéták két lakóházat találtak el. Tizenkét gyerek és két nő halt meg, valamint megsebesült hat másik ember, három gyerek, egy nő és két férfi - olvasható a tartományi kormányzóság közleményében.
A NATO vezette afganisztáni biztonsági erőkhöz (ISAF) már eljutott az értesülés, miszerint civilek halhattak meg egy légicsapásban. A helyszínre utazik a koalíciós erők és az afgán hatóságok közös vizsgálóbizottsága, hogy felderítse az eset részleteit - közölte Tim James őrnagy, ISAF-szóvivő.
A körzet egyik afgán törzsi vezetője elmondta a francia hírügynökségnek, hogy a halálos áldozatok közül 12 ugyanahhoz a családhoz tartozott. Ő úgy tudja, hogy a sebesültek száma tíz - tette hozzá.
Az afgán vezetés és a nyugati koalíciós erők viszonyában különösen kényes pont, hogy a lázadók elleni katonai támadásokban sokszor polgári személyek is meghalnak. Ráadásul ezek az esetek megnehezítik a nyugatiak dolgát az afgán lakosság bizalmának elnyerésében és így a lázadók elleni harcban.
Az északkelet-afganisztáni Nurisztán tartomány kormányzója szintén az AFP-nek nyilatkozva elmondta vasárnap, hogy a már ismert tálib áldozatokon túl a NATO gépeinek légitámadásban 20 rendőr és 18 afgán civil is meghalt egy szerdai összecsapásban a tartományban.
Több száz tálib felkelő és az afgán biztonsági erők órákon át tartó tűzharcot vívtak egymással Duab körzetben. Közben rövid időre a lázadók kezére kerültek a körzet egyes részei. Az összecsapásban a NATO vezette koalíciós erők is részt vettek, légicsapásokkal segítve a földön harcoló afgán katonákat, illetve egy 100 fős különítmény is a helyszínre érkezett.
Az akkori jelentések még csak arról szóltak, hogy a lázadók veszítettek 17 embert. Közben azonban kiderült, hogy a NATO-gépek pilótái összetévesztettek több rendőrt a lázadókkal, ezért rájuk is lőttek. Civilek azért haltak meg a légitámadásban, mert a tálibok - akik civil ruhában voltak - elvegyültek egy település lakói között, így mindannyiukat lövések érték - mondta Dzsamalddin Badar kormányzó.
Kapcsolódó írások:
- Két német katona halt meg az észak-afganisztáni merényletben
- Felrobbantottak egy kormányzósági központot Afganisztánban
- HM: javult az Afganisztánban megsérült katonák állapota
- Fogdát épített Afganisztánban a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet
- Eltemették az Afganisztánban hősi halált halt Róth Orsolyát
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06