Hétszáz embert máig fogva tartanak

Mianmarban titokban elítéltek negyven tüntetőt, köztük hét szerzetest

Legalább negyven tüntetőt, köztük hét buddhista szerzetest ítéltek titokban börtönbüntetésre Mianmarban a katonai junta ellen szervezett fél évvel ezelőtti tüntetésekkel kapcsolatban - közölte kedden az Amnesty International (AI).

2008.04.01 09:49MTI

Tavaly szeptemberben a szerzetesek vezetésével tiltakozó mozgalom bontakozott ki a korábban Burmaként ismert dél-ázsiai országban, a biztonsági erők azonban elfojtották a megmozdulásokat. A hatóságok több ezer embert tartóztattak le, hétszázat máig fogva tartanak. Közülük legalább negyvenet titokban börtönre ítéltek, "amiért békésen gyakorolták a szóláshoz és gyülekezéshez való jogukat - hívja fel a figyelmet a londoni központú nemzetközi emberi jogi szervezet. - Három személyt pusztán azért ítéltek el, mert az utcán vizet adott a szerzeteseknek."

Közleményében az AI felszólítja az ENSZ Biztonsági Tanácsát: határozatban adjon hangot a nemzetközi közösség aggodalmának, amiért Mianmarban nem javult a helyzet, sőt, folytatódnak a megtorlások, amint azt a legújabb ítéletek is mutatják. A szeptemberben lefogott hétszáz tüntetőn kívül a junta fogságában sínylődik még 1150 politikai fogoly, aki még a tavalyi tüntetések előtt vetettek börtönbe.

Az ellenzék Nobel-békedíjas vezetőjét, Aung Szan Szú Kjit az elmúlt 18 év nagyobb részében házi őrizetben tartották. Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa (HRC) múlt pénteken ítélte el a mianmari katonai kormány által elkövetett törvénytelenségeket, és felszólította Rangunt, hogy engedje szabadon az összes politikai foglyot, s "azonnal kezdjen nemzeti párbeszédet" minden párttal az ország demokratizálása érdekében. Egy hétfőn kiszivárgott tervezet szerint a junta által előkészített új alkotmány megkerülhetetlen parlamenti jelenlétet biztosítana a hadseregnek, és lényegében ellehetetlenítené Szú Kji visszatérését a politikai életbe.

Az országban májusban tartanak népszavazást az új alkotmányról, 2010-ben pedig általános választások lesznek a katonai rezsim által meghirdetett "demokráciához vezető útiterv" részeként. Az előző alkotmányt a hadsereg 1988-as hatalomátvétele után helyezték hatályon kívül. Bár a két évvel később megtartott választásokon egyértelmű győzelmet aratott a Szú Kji vezette Nemzeti Liga a Demokráciáért, a katonai rezsim nem adta át a hatalmat.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.