Garantált biztonság kell Izraelnek
Netanjahu: az 1967-es határok védhetetlenek
Izrael soha nem tér vissza a "védhetetlen" 1967-es határok mögé - ígérte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hétfőn Washingtonban a legnagyobb amerikai Izrael-lobby éves kongresszusán.
2011.05.24 09:43MTI"Egy dolog felől biztosítani akarom önöket: (a béke-megállapodás) a biztonságot kell, hogy garantálja Izrael számára, ennélfogva Izrael nem térhet vissza a védhetetlen 1967-es határokhoz" - mondta több ezres Izrael-barát közönségének az Amerikai-Izraeli Közügyek Bizottságának (AIPAC) fórumán.
AIPAC-beli szereplése után Netanjahu kedden a kongresszus előtt mond beszédet, néhány nappal azt követően, hogy nyílt vitába keveredett Barack Obama amerikai elnökkel a közel-keleti békefolyamat ügyében.
Kongresszusi beszédében - mint előrebocsátotta - "egy biztonságos izraeli-palesztin béke képét fogja felvázolni". Azt ígérte, hogy "a kendőzetlen igazságot" fogja mondani. "Ez a konfliktus azért tombol már száz éve, mert a palesztinok nem hajlandóak véget vetni neki. Nem hajlandóak elfogadni egy zsidó államot" - fűzte hozzá, tüstént jelezve, hogy nem kíván békülékeny hangot megütni.
Elismerte ugyanakkor, hogy Obama elnök a napokban sziklaszilárd elkötelezettségről tett tanúbizonyságot Izrael biztonságát illetően, s köszönetet mondott az új izraeli rakétaelfogó rendszer kifejlesztésének finanszírozásáért is. Beszédének hangvétele így élesen különbözött attól a perlekedő stílustól, amely néhány korábbi - Obamának a határkérdésről kifejtett álláspontjára reagáló - nyilatkozatát jellemezte.
Washingtonba érkezésekor, pénteken az izraeli kormányfő keményen visszautasította az amerikai elnök előzőleg kifejtett nézetét arról, hogy Izrael és a leendő független Palesztina határainak az 1967-es határokon kell alapulniuk, amelyeket kölcsönösen elfogadott területcserék módosíthatnak. Netanjahu attól sem riadt vissza, hogy egy példátlan jelenetben éppen az Ovális irodában adjon leckét Obamának a kővé dermedt újságírók előtt.
Vasárnap Obama az AIPAC közönsége előtt kitartott álláspontja mellett, hangsúlyozva, hogy az általa használt formula a többszöri félremagyarázás ellenére jól ismert, és módot ad a tárgyaló feleknek arra, hogy a két állam létére épülő megoldás kidolgozásakor figyelembe vegyék az elmúlt 44 év alatt bekövetkezett demográfiai változásokat és a két fél igényeit.
Válaszul az izraeli kormányfő azt mondta, kész együttműködni az amerikai elnökkel "a béketárgyalások felújítása érdekében".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:20 Levendulás törölközőt is kért Ciprusra az előző honvédelmi vezetés - Ruszin-Szendi szerint elszakadtak a valóságtól
- 14:04 Kék villogóval mentették meg az elgázolt kiscicát a kazincbarcikai rendőrök
- 12:00 Vádemelés az Integritás Hatóság elnöke ellen, 140 milliós vagyoni hátrány hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények
- 10:58 Ökológiai katasztrófa Arizonában: egy tó teljes halállománya elpusztult
- 8:55 Mozgó autóba ugrott egy félmeztelen férfi Csepelen, majd fojtogatni kezdte a női utast
- 6:53 Nyávogás a motortérből: tűzoltók mentettek ki egy bajba jutott kiscicát Budapesten
- 16:14 Robot rúgott meg egy gyereket egy kínai vidámparkban - videóra vették az esetet
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


