Nincs magyar áldozat

Borzalom: csaknem száz halott maradt az új-zélandi földrengés után

A Christchurchi Magyar Klub elnöke a MTI-nek telefonon nyilatkozva megerősítette, hogy az eddigi információk szerint nincs magyar áldozata az új-zélandi Christchurchben két napja bekövetkezett nagy erejű földrengésnek.

Nézze meg a földrengés legbrutálisabb képeit! képgaléria

2011.02.24 10:55MTI

Tóth István budapesti idő szerint a hajnali órákban, amikor már Új-Zélandon délután volt, tájékoztatott arról is, hogy tudomása szerint magyar sérültje sincs a természeti csapásnak. A földrengés után - mivel a vonalas telefonok nem működnek - mobiltelefonon igyekezett elérni a városban élő magyarokat.

Mint elmondta: a város csatatérre emlékezetet, még most is vannak düledező épületek. Az utakon sokhelyütt hatalmas repedések jelentenek veszélyt az autósokra. Volt olyan jármű is, is, amelyet valósággal elnyelt a föld, amikor bekövetkezett a természeti csapás - számolt be a klubelnök.

Tóth István, aki 1957 óta él Christchurcben elmondta, hogy most az egyik legkellemetlenebb dolog, hogy nincs vízellátás. Azt még nélkülözni tudják, hogy a csapból nem folyik a víz, mert a lakosságot tartálykocsikból folyamatosan ellátják ivóvízzel, viszont súlyosan megrongálódott a csatornahálózat, ezért az illemhelyek sokhelyütt használhatatlanok. Mint elmondta: a helyi hatóságok mindazoknak, akik nem tudták magukat meghúzni rokonnál vagy ismerősnél, átmeneti szállást biztosítanak, például iskolákban vagy sátrakban.

Christchurcben jelenleg kellemes, 22-23-Celsius fokos későnyári idő van - fűzte hozzá a Christchurchi Magyar Klub elnöke.

Tóth István elmondta, hogy az egyesület 1975-ben jött létre. A taglétszám változik, jelenleg 64 regisztrált tagjuk van. Sajnos, az ötvenhatosok kétharmada már nincs az élők sorában, de az utóbbi hónapokban is érkeztek magyarok Christchurchbe - mutatott rá a klubelnök.

Murray és Kelly JAMES nézi összeölelkezve összeomlott házát Új-Zéland második legnagyobb városában, Christchurchben az előző nap bekövetkezett 6,3-es erősségű földrengés után (MTI)


Obama segítséget ajánlott Wellingtonnak

Az amerikai elnök szerdán segítséget ajánlott fel Új-Zélandnak, amelyet két napja pusztító erejű földrengés rázott meg - közölte szóvivője, Jay Carney.

Barack Obama telefonon tárgyalt a szigetország miniszterelnökével, John Key-jel, és azon túl, hogy részvétét fejezte ki a halálos áldozatok miatt, közölte, hogy az Egyesült Államokból már útnak indult egy mentőalakulat Új-Zélandra. Ezen felül Washington még további segítségnyújtásra is kész ebben, a szigetország számára nagyon nehéz időszakban - hangoztatta Obama.

Az új-zélandi kormányfő méltatta Christchurch város lakóinak és az egész nemzetnek az eltökéltségét, amelyet a tragédia következményeiknek felszámolása érdekében tanúsítanak.

Új-Zéland Déli-szigetét kedden rázta meg a 6,3-as magnitúdójú földmozgás, amelynek epicentruma Christchurchtől néhány kilométerre, fészke pedig mindössze 4 kilométerrel volt a földfelszín alatt. A legfrissebb adatok szerint legkevesebb 75-en haltak meg, és 300 embert tartanak nyílván eltűntként.

Csaknem száz halott a hivatalos adatok szerint

Kilencvennyolc halálos áldozata van a hivatalos adatok szerint a keddi új-zélandi földrengésnek, és 226 embert még mindig eltűntként tartanak nyilván - közölte csütörtökön a szigetország rendőr-főfelügyelője.

Az immár egyebek közt amerikai és japán csapatokkal is kiegészült új-zélandi mentőalakulatok kutyákkal, illetve a résekbe leeresztett érzékeny mikrofonokkal kutatnak túlélők után a romok között az ország második legnagyobb városában, a 390 ezer lakosú Christchurchben. A déli-szigeten található városban rendkívül súlyos károkat okozott a 6,3-as erősségű földrengés.

"Aggodalommal tölt el bennünket, hogy az áldozatok száma valószínűleg sokkal gyorsabban fog növekedni, mint amitől korábban tartottunk - mondta Új-Zéland miniszterelnöke, John Key. - Őszintén szólva, helikopterből úgy néz ki a földrengés helyszíne, mint egy háborús zóna. Összeomlott épületek összeomlott épületek után."

Napról napra, óráról órára csökken az esélye annak, hogy túlélőket találnak a törmelékek alatt. Szerda óta eddig nem találtak egyet sem.

"Ez egy rettenetes nap, amely nagyon nehéz a mentő- és keresőalakulatok számára, mert mindenki abban reménykedik, hogy még túlélőkre bukkanhatunk a törmelékek alatt" - mondta csütörtökön Christchurch polgármestere, Bob Parker.

A kutatás különösen intenzív egy hatemeletes belvárosi épületnél, amelyben egy televízió és egy angolnyelviskola is működött, s amelynek romjai körülbelül 120 embert temettek maguk alá, köztük japán és kínai diákokat.

A kínai állami tv jelentése szerint a nyelviskola 21 kínai diákja tűnt el. Az egyik kínai tanuló, egy fiatal nő fölhívta Kínában élő férjét a földrengés után.

A japán kormány közölte: a nyelviskola 27 japán diákja és két fiatal dél-koreai is az eltűntek között van. A mentők eddig 47 holttestet emeltek ki az épület romjai alól, de ennél sokkal több áldozat lehet továbbra is a törmelékek alatt.

"Néhány óránként megállunk, és technikai kutatásba kezdünk, de ha reálisak akarunk lenni, annak alapján, amit eddig láttunk, senki nem fog már élve kikerülni erről a helyről" - mondta a mentést végző tűzoltók vezetője, Jim Stuart Black.

A mentőcsoportok munkáját nehezíti, hogy újabb épületek összeomlásától lehet tartani. Különösen veszélyes egy 26 emeletes, ingadozó hotel, amely bármelyik pillanatban összedőlhet, ez pedig más épületek leomláshoz is vezethet. A J.P. Morgan befektetési bank szerint a földrengés 12 milliárd dollárba kerülhet a biztosítóknak. Amióta statisztikát vezetnek Új-Zélandon a földrengésekről, az 1931. februári rengés követelte a legtöbb halálos áldozatot: akkor 256-an haltak meg az Északi-szigetet sújtó katasztrófában.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.