A kirekesztés ellen papol a pénzpápa

Soros György a romák támogatására szólítja fel az EU-t

A romák "illegális" kitoloncolásának leállítására szólította fel Franciaországot Soros György, és egyúttal sürgette az Európai Uniót, hogy nyújtson anyagi támogatást a "társadalmi kirekesztés legsúlyosabb ügyének" rendezéséhez.

2010.09.22 07:19MTI

A magyar születésű amerikai üzletember, akinek Nyitott Társadalom Alapítványa 150 millió dollárt költött az utóbbi negyed évszázad során a romák jogainak előmozdítására, úgy véli, hogy az európai kormányok sokáig tudomást sem vettek a több mint 10 millió cigány helyzetéről.

Az évszázadokra visszanyúló hátrányos megkülönböztetés miatt afféle páriákká váltak, alig jutottak hozzá az oktatáshoz és a munkához, s ezáltal könnyű célponttá váltak az európai szélsőjobboldali politikusok szemében, miközben a gazdasági válság és a növekvő munkanélküliség elégedetlenséget váltott ki a társadalomban.

A milliárdos üzletember felszólította Nicolas Sarkozy francia elnököt, hogy állítsa le a kitoloncolásokat, amelyek Soros szerint egyértelműen megsértik az etnikai diszkriminációt tiltó uniós törvényeket.

Franciaország az év eleje óta több mint nyolcezer romát utasított ki, arra hivatkozva, hogy egyes engedély nélkül felhúzott táborok a bűnözés melegágyává váltak.

"Nagyon remélem, hogy az Európai Unió kidolgozza a romákra vonatkozó politikáját, amelynek középpontjába az integrációját helyezi... Ehhez már megvan a pénz" - fejtette ki a Reutersnek adott nyilatkozatában Soros György, aki a francia kormányhoz hasonlóan azt javasolja, hogy az unió mintegy 20 milliárd eurós strukturális alapjaiból kell pénzt fordítani a cigányok oktatására és társadalmi beilleszkedésének segítésére.

Az üzletember emlékeztetett arra, hogy egy sikeres szerepmodelleket alkalmazó mentorrendszer révén alapítványa pozitív eredményeket ért el romák oktatásában, de az ügy nagysága több forrást követel.

"A probléma növekszik. Magyarországon a munkaerőpiacra 2015-ben belépő fiatalok 30 százaléka roma lesz" - mondta Soros György.

Traian Basescu elnök hozzáállását "teljességgel elfogadhatatlannak" nevezve Soros György bírálta Romániát, az európai romák mintegy egyötödének szülőhazáját, mert nem hajlandó többet áldozni az uniós pénzekből az integrációra.


"A probléma létezik, mert a lakosság többsége nagyon ellenséges a romákkal szemben, és politikailag nagyon nehéz egy kormány számára a helyes dolgot megtenni" - fűzte hozzá.

Az előítéletek felszámolásának egyik nagy akadálya az, hogy amikor egy roma sikeressé válik, többé nem képezi részét a látható cigány közösségnek, és nem játszik szerepet a közvélemény felfogásának megváltoztatásában vagy más romák kinevelésében.

"Nem kérdés, hogy a romák viselkedése bizonyos mértékben alátámasztják a sztereotípiákat. Ám ha az ember üldöztetésnek van kitéve, nehéz angyalnak maradni" - hangoztatta Soros György.

Úgy ítélte meg, hogy az előítéletek megtöréséhez olyan romákra van szükség, akik sikereket érnek el és vállalják származásukat.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.