Hiába csábít?
Fico a kormányfői posztról is kész lemondani a koalícióért
Robert Fico miniszteri helyekkel próbálja átcsábítani a kereszténydemokratákat, a körvonalazódó jobboldali koalíció pártjai azonban nem tárgyalnak a szlovák választásokon győztes Smer vezetőjével.
2010.06.16 08:10MTISajtóhírek szerint a miniszterelnöki posztot és a miniszteri helyek felét ajánlotta fel a 8,5 százalékot szerzett kereszténydemokratáknak Robert Fico, ha hátat fordítanak a jobboldalnak és vele lépnek kormányra.
Hatalmas a csábítás – mutatnak rá az elemzők, hiszen a formálódó jobboldali kormánykoalícióban legfeljebb két miniszteri helyre számíthat a kereszténydemokrata mozgalom.
A kormányalakításról írtak alá szándéknyilatkozatot a jobboldali pártok
Politikai szándéknyilatkozatot írt alá négy szlovákiai jobboldali párt a közös kormány megalakításáról. A dokumentumot a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU), a Szabadság és Szolidaritás (SaS), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és a Híd vezetői írták alá kedd esti találkozójukon. Iveta Radicová, az SDKU kormányfőjelöltje közölte, hogy a dokumentumról szerdán tájékoztatják Ivan Gasparovic köztársasági elnököt. A szándéknyilatkozat szerint a négy párt tudatában van az ország jelenlegi problémáinak. Az új kormány kiemelt feladatának tekintik a gazdasági válság és a Fico-kormány felelőtlen politikájából fakadó következmények felszámolását, az új munkahelyek megteremtését, a családok helyzetének megerősítését, Szlovákia eladósodásának megállítását, a jogállam elveinek és a kisebbségek helyzetének megerősítését, a hatalom magánjellegű befolyásolása és a korrupció elleni harcot.
A felek megegyeztek abban is, hogy szakbizottságot hoznak létre, amely összeállítja a koalíció programjának téziseit, s előkészíti a koalíciós szerződés aláírásának feltételeit. A szerződés rögzíteni fogja a koalíciós együttműködés mechanizmusait is. A pártok vezetői a jövő kedden találkoznak újra, hogy megvitassák a koalíciós szerződés és a programtézisek addigra elkészülő változatát. Az új szlovák kormány megalakulásának időpontját firtató kérdésre válaszolva Radicová azt mondta, nincs szükség semmiféle sietségre.
Ivan Gasparovic hétfőn Robert Fico jelenlegi kormányfőnek, a választáson győztes Irány-Szociáldemokrácia (Smer) párt elnökének adott kormányalakítási megbízatást, majd bejelentette, hogy a parlamentbe bejutott többi párt elnökével is meg kívánja vitatni a belpolitikai helyzetet.
Robert Ficónak jövő hét szerdáig kell beszámolnia Gasparovicnak arról, hogy sikerrel járt-e kormányalakítási próbálkozása. A négy jobboldali párt egybehangzóan azt állítja, nem kíván tárgyalni a Smer elnökével. A Smer szombaton 35 százalékos támogatással győzött ugyan, de miután nincs koalíciós partnere, Ficónak nincs esélye a kormányalakításra. A kormányfő azt mondta: mindezek ellenére megszólít minden pártot. Ugyanakkor jelezte: realista, s ha nem fog menni a kormányalakítás, kész arra, hogy pártja ellenzékbe vonuljon.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:38 Döbbenetes felvételek: úgy repedt meg a föld a Fülöp-szigeteken, mintha gyurma lenne
- 6:34 Száz évvel Gaudí halála után új korszak kezdődik: felavatták a Sagrada Família legmagasabb tornyát
- 20:30 A pápa az MI-ről: nem a technológia, hanem a hatalom koncentrációja a legnagyobb veszély
- 18:20 Levendulás törölközőt is kért Ciprusra az előző honvédelmi vezetés - Ruszin-Szendi szerint elszakadtak a valóságtól
- 14:04 Kék villogóval mentették meg az elgázolt kiscicát a kazincbarcikai rendőrök
- 12:00 Vádemelés az Integritás Hatóság elnöke ellen, 140 milliós vagyoni hátrány hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények
- 10:58 Ökológiai katasztrófa Arizonában: egy tó teljes halállománya elpusztult
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


