7,1-es erősségű földrengés

Legalább hatszáz halott, ezrek a romok alatt Északnyugat-Kínában

Hatszáz fölé emelkedett az északnyugat-kínai Csinghaj (Qinghai) tartományban történt, a Richter-skála szerinti 7,1-es erősségű szerdai földrengés halálos áldozatainak a száma, már túlélők százait sikerült kimenteni, első szintű szükségállapot van érvényben.

2010.04.15 07:41MTI

A nagy területen romboló földmozgás és annak utórengései a földdel tettek egyenlővé házakat, templomokat, benzinkutakat, kidöntötték a villanypóznákat, földcsuszamlásokat idéztek elő.

A térségben utak mentek tönkre, megszűnt az áramellátás, megszakadt a távközlési összeköttetés, egy közeli víztározó fala megrepedt, a víz áttörésének megakadályozásán dolgoznak - tájékoztatott a helyzetről Huang Liming, a dél-csinghaji Jüsu (Yushu) tibeti autonóm prefektúra kormányzatának főtitkárhelyettese. Hétszáz katona dolgozik a romok eltakarításán, az utak megtisztításán, a törmelékek mozgatásán, hogy minél közelebb kerülhessenek a mentésre szorulókhoz. További több mint 5 ezer mentőt, köztük katonákat, egészségügyi dolgozókat, tűzoltókat küldtek a helyszínre. "Mindenekelőtt a gyerekek megmentése a cél, az iskoláknál mindig sokan vannak" - idézi a hírügynökségi jelentés Kang Zifut, a mentésben részt vevő egyik katonatisztet. A helyi iskolák valamennyi épülete összeomlott, a beszámolók szerint a tanítás a földrengés pillanatában még nem kezdődött meg, a kollégiumból, akik tudtak, kiszaladtak, akik nem, azokat betemették a romok.

A helyszíni beszámolók pánikról, az eluralkodott félelemről és a gyászról írnak. Egyben arról tudósítanak, hogy szerdán délután sokan ültek autóba, mikrobuszokba, vagy traktoraikra és készülnek elhagyni a települést. Időközben bejelentették, hogy a kínai központi kormány 200 millió jüant (29,3 millió dollár) folyósít a költségvetésből a földrengés sújtotta terület megsegítésére, a mentésre, az áttelepítésekre, az egészségügyi ellátásra és a járványmegelőzésre, valamint az elsődleges helyreállítási munkálatokra.

A központi szakszervezeti szövetség 2 millió jüan segély elkülönítéséről döntött, az emberek veszteségeinek részbeni pótlására, és más nehézségek áthidalására.

A kínai államelnök Hu Csin-tao (Hu Jintao) és a kormányfő Ven Csia-pao (Wen Jiabao) utasította a helyi vezetőket a szakszerű és gyors intézkedések megtételére, a károsultak ellátására. Huj Liang-jü (Hui Liangyu) miniszterelnök-helyettes már a helyszínre érkezett, ő irányítja a mentést. A polgárügyi minisztérium és az állami katasztrófavédelmi bizottság szerdán délután első osztályú szükségállapotot hirdetett ki, ami azt jelenti, hogy a pénzügyi segélyeknek nem később, mint 24 órán belül a célba kell ékezniük és a segélyszállítmányokat is a lehető leggyorsabban kell a helyszínre juttatni, vasúton, vagy légi úton.

Utasítás született országos gyűjtés szervezéséről és arról, hogy a nemzetközi adományok kezelését központi irányítás alá vonják. A legfrissebb jelentések szerint a csinghaji Batang repülőtérrel visszaállt a korábban megszakadt rádiókapcsolat és gond nélkül tudja fogadni a segélyszállítmányokat, a mentő alakulatokat. Már a helyszínre érkezett a csengtui (Chengdu) bányamentők 100 fős csapata, továbbá 40 mentő a szomszédos Tibetből.

Útra kész a légierő 1500 katonája, valamint száz ejtőernyős, és készenlétbe helyeztek a tartományban szolgáló 2100 fegyveres rendőrt is. A Csinghaj tartomány nagyrészt tibeti nemzetiségűek lakta részén található Jüsu (Yushu) tibeti autonóm prefektúra - ahol a földrengés epicentruma volt - lakóinak száma negyedmillió.

97 százalékuk tibeti nemzetiségű. A csinghaj-tibeti fennsíkon, mintegy 4000 méteren helyezkedik el.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.