Konfliktus

Trump kiakadt III. Károly és Zelenszkij találkozója miatt

Az amerikai elnök nemtetszését fejezte ki III. Károly és Zelenszkij találkozója miatt.

2025.03.10 08:59ma.hu

Donald Trump amerikai elnök nem örült annak, hogy III. Károly brit király március 2-án fogadta Volodimir Zelenszkijt – állítja a Daily Mail washingtoni diplomáciai forrásokra hivatkozva. Az ukrán elnök néhány nappal korábban az Ovális Irodában szóváltásba keveredett Trumppal, ami tovább élezte az Egyesült Államok és Ukrajna közötti feszültséget.

A brit lap értesülései szerint a Fehér Házban rossz néven vették, hogy III. Károly vendégül látta Zelenszkijt Sandringham-i rezidenciáján, ami Trump számára „különösen kellemetlen” volt. „Washingtonban kicsit hűvösebb lett a légkör Sandringham után” – idézett egy meg nem nevezett forrást a Daily Mail.

Trump környezetéből állítólag jelezték a brit kormány felé, hogy a király és Zelenszkij közös fotói csökkentették Trump „különleges státuszát”, mivel III. Károly őt is meghívta egy második állami látogatásra az Egyesült Királyságba. A brit kormány illetékesei azonban visszautasították ezt a kritikát, mondván, a király saját hatáskörben dönt arról, kivel találkozik.

A Downing Street szóvivője tagadta, hogy diplomáciai feszültség alakult volna ki az ügy miatt. „Nem ismerjük el ezeket a jelentéseket. Egyértelműen hangsúlyoztuk, hogy az Egyesült Államok továbbra is az Egyesült Királyság egyik legfontosabb szövetségese” – mondta a szóvivő.

Trump korábban tiszteletlennek és hálátlannak nevezte az ukrán elnököt az amerikai katonai segítségért cserébe. Úgy véli, Zelenszkij nem hajlandó béketárgyalásokat folytatni Oroszországgal, és akadályozza az ő erőfeszítéseit a háború lezárására.

A feszültség tovább fokozódott, amikor Trump a múlt héten leállította az Ukrajnának szánt fegyverszállításokat, mondván, Kijevnek nagyobb elkötelezettséget kell mutatnia a béketárgyalások iránt.

Eközben III. Károly márciusban egy levelet küldött Trumpnak, amelyet Keir Starmer brit miniszterelnök személyesen adott át a Fehér Házban. „Ez igazán különleges. Ilyesmi még sosem történt. Példátlan” – mondta Starmer a találkozón. Trump elfogadta a király meghívását, így a második brit állami látogatására készülhet.

Az első, 2019-es hivatalos útja során találkozott a néhai II. Erzsébet királynővel és az akkor még trónörökös Károllyal is. A mostani események fényében azonban kérdéses, hogy mennyire lesz szívélyes az újabb látogatás légköre.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.