Háború
Trump visszakérné Ukrajnától az amerikai támogatást - ritkaföldfémekben fizettetne
Donald Trump amerikai elnök továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy Washington biztosítsa az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatás megtérülését, mégpedig az ország ritkaföldfém-készleteinek formájában - függetlenül attól, hogy ezek a területek később esetleg Oroszország fennhatósága alá kerülnek.
2025.02.10 22:38ma.huA Fox Newsnak adott interjújában Trump kijelentette: az Egyesült Államok „több mint 300 milliárd, valószínűleg 350 milliárd dollárt” biztosított Kijev számára különböző formákban, és szerinte „ostobaság” lenne ezt az összeget bármiféle ellenszolgáltatás nélkül elengedni.
„Biztosítani akarom, hogy a pénzünk megtérüljön, mert százmilliárdokat költünk” – mondta Trump. „Ukrajnának rendkívül értékes földjei vannak ritkaföldfémek, olaj, gáz és más nyersanyagok szempontjából.”
Az elnök állítása szerint Kijev lényegében beleegyezett, hogy ritkaföldfém-készleteinek egy részét átadja az Egyesült Államoknak, mintegy 500 milliárd dollár értékben. „Így legalább nem érezzük magunkat ostobának. Ha nem kapunk semmit cserébe, az butaság lenne” – jelentette ki.
Trump hozzátette, hogy függetlenül attól, hogy Ukrajna és Oroszország végül megállapodásra jut-e, vagy hogy a területek később orosz kézre kerülnek vagy sem, az Egyesült Államoknak mindenképpen vissza kell szereznie az elköltött pénzt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt héten megerősítette, hogy hajlandó lenne megállapodást kötni az ország lítium-, titán- és egyéb ásványkincseiről. Ugyanakkor hangsúlyozta: először a nyugati szövetségeseknek segíteniük kell az orosz erők kiszorításában azokból a térségekből, ahol ezek a nyersanyagok találhatók.
A 2022-es háború előtt Ukrajnának volt Európa legnagyobb titán- és lítiumtartaléka. Noha ezek az elemek nem tartoznak a ritkaföldfémek közé, kulcsszerepet játszanak a hadiiparban, az akkumulátorok és egyéb technológiai eszközök gyártásában. Ukrajnában ezen kívül megtalálható berillium, mangán, gallium, urán, cirkónium, grafit, apatit, fluorit és nikkel is.
A Forbes becslése szerint Ukrajna ásványkincseinek összértéke körülbelül 7 billió dollár, amelynek nagy része a korábban Donbászhoz tartozó Donyeck és Luhanszk térségében található. Ezek a régiók 2014-ben kiáltották ki függetlenségüket a Majdan-puccs után, majd 2022-ben népszavazás útján csatlakoztak Oroszországhoz.
Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz katonai műveletek egyik fő indokaként a donbászi lakosság védelmét nevezte meg. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter 2024 októberében pedig kijelentette: a NATO-tagállamok Ukrajna támogatásának egyik fő motivációja nem a területi kérdésekben rejlik, hanem az ott található nyersanyagok megszerzésében.
„Amerikában és Nyugaton a diskurzus azokról a területekről és erőforrásokról szól, amelyeket igényelnek” – mondta Lavrov. „A mi célunk nem a területek megszerzése, hanem az ott élő emberek védelme.”
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:52 Tíz hónap börtönt kapott egy nő, aki 107 macskát tartott egy budapesti lakásban
- 14:50 Március 15. - A kulturális és innovációs miniszter visszavonta az egyik kitüntetett díját
- 12:49 Hétfőn búcsúztatják Bényi Ildikót
- 10:42 Ismét árvíz pusztít Dél-Spanyolországban
- 8:48 BRFK: két embert előállítottak a Margit hídi tüntetésről
- 6:47 A gyülekezési törvény módosítása ellen tüntettek a parlament előtt
- 21:33 Budapest több pontján tüntettek a Pride betiltása miatt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06