EU

Donald Tusk: vége az amerikai dominanciának

Az EU biztonságának Amerikába való "kiszervezése" véget érta lengyel miniszterelnök szerint.

2024.11.03 12:09MTI

A blokknak nem az amerikai választások eredményére kell figyelnie, hanem saját kezébe kell vennie a dolgokat - jelentette ki Donald Tusk

Nem számít, hogy az amerikai elnökválasztást a demokrata Kamala Harris vagy republikánus riválisa, Donald Trump nyeri meg - az európai országok biztonságának Amerikának való „kiszervezésének” kora véget ért - figyelmeztetett Donald Tusk lengyel miniszterelnök.

Tusk, aki 2014 és 2019 között az Európai Tanács elnöke volt, szombaton, néhány nappal a november 5-i amerikai voksolás előtt az X-en közzétett bejegyzésében tette a megjegyzéseket.

„Harris vagy Trump? Egyesek azt állítják, hogy Európa jövője az amerikai választásokon múlik, miközben elsősorban tőlünk függ” - írta.

Az EU azonban csak akkor lesz képes a saját kezébe venni a dolgokat, ha „végre felnő és hisz a saját erejében” - hangsúlyozta a miniszterelnök.

„Bármi is lesz az amerikai választások kimenetele, a geopolitikai kiszervezés kora véget ért” Európa számára - hangsúlyozta Tusk.

A Financial Times szombati cikkében azt írta, hogy „sok európainak »álmatlan éjszakái vannak« amiatt, hogy Donald Trump megnyeri a választásokat, és megingatja a szövetségesei számára nyújtott amerikai biztonsági garanciákat, »amelyek a NATO és a nukleáris ernyő formájában fejeződnek ki«.

„Ukrajna európai támogatói attól is tartanak, hogy megpróbálhatja olyan feltételekkel rendezni az ottani háborút, ami valójában Vlagyimir Putyin Oroszországának győzelmét jelentené” - áll a cikkben.

Az FT szerint az európaiak többsége „jobban érezné magát” Harrisszel az Ovális Irodában. A demokrata jelölt a kampány során „vasszigorú” támogatásáról biztosította a NATO-t, ígéretet tett arra, hogy továbbra is támogatja Ukrajnát, és hangsúlyozta Amerika szövetségeinek fontosságát.

A Savanta kutatócég által Spanyolországban, Olaszországban, Franciaországban, Németországban, Hollandiában és Lengyelországban a múlt hónapban végzett felmérés szerint ezekben az országokban az emberek többsége úgy véli, hogy Harris elnöksége „a legjobb lenne az európai biztonság szempontjából”. A demokrata jelöltbe vetett bizalom a hat megkérdezett nemzet közül Spanyolországban volt a legmagasabb (70 százalék) és Lengyelországban a legalacsonyabb (58 százalék).

A hét elején az Európai Parlament külügyi bizottságának vezetője, David McAllister a Deutsche Welle-nek nyilatkozva azt mondta, hogy a blokknak fel kell készülnie az amerikai szavazás mindkét lehetséges kimenetelére.

„A hangnem más lenne, de biztos vagyok benne, hogy egy Harris-kormányzat is felszólítaná az európaiakat, hogy tegyenek többet a saját biztonságunkért és védelmünkért” - mondta McAllister.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.