Háború

Ukrajna bevonultatja az első női foglyokat a hadseregbe

A kijevi hadsereg folyamatosan új utakat keres sorai feltöltésére.

2024.07.26 14:58ma.hu

Kijev beküldte első hét női foglyát a hadseregbe - közölte csütörtökön az ukrán igazságügyi minisztérium. A nők a feltételes szabadlábra helyezésért cserébe fejezték ki csatlakozási szándékukat - áll a Facebookon közzétett közleményben.

A lépést egy, a parlament által elfogadott és Vlagyimir Zelenszkij által májusban aláírt törvény tette lehetővé. A jogszabály lehetővé teszi, hogy bizonyos bűncselekményekért elítélt személyek feltételes szabadlábra helyezésért cserébe önként jelentkezzenek a hadseregbe. Kérelmüket ezután egy katonai orvosi bizottság és egy bíróság bírálja el.

„Az elítéltek mozgósításáról szóló, a Verhovna Rada által jóváhagyott törvény nemcsak a férfiak, hanem a nők számára is lehetőséget biztosít a hadseregbe való belépésre” - mondta Elena Viszockaja ukrán igazságügyi miniszterhelyettes.

A miniszter elismerte, hogy eddig nagyon kevés női elítélt fejezte ki a hadseregbe való belépési szándékát. Július 23-ig az ukrán hatóságok mindössze hét ilyen kérelmet írtak alá - mondta. Hozzátette, hogy valamennyi kérelmezőt „kapcsolatba hozták” az ukrán hadsereggel.

A minisztérium szerint a törvény májusi elfogadása óta összesen 6101 elítélt kérte, hogy feltételes szabadlábra helyezésért cserébe csatlakozhasson a fegyveres erőkhöz. Több mint 3800-at már elengedtek szolgálatra - áll a közleményben.

Kijev az orosz erők elleni harcokban elszenvedett súlyos veszteségek után küzd sorai feltöltéséért. Vlagyimir Putyin orosz elnök júniusban azt mondta, hogy Ukrajna veszteségei ötször nagyobbak, mint Moszkvaé. Az ukrán hadsereg havonta mintegy 50 ezer főt veszít - mondta akkor.

Ukrajna legfőbb katonai parancsnoka, Alekszandr Szirszkij vezérezredes a héten a Guardiannek adott interjújában nem volt hajlandó veszteségszámokat közölni. A veszteségek mértékét „érzékeny” témának nevezte, amelyet Oroszország kihasználhat.

Kijev idén tavasszal átalakította nemzeti mozgósítási rendszerét, hogy kezelje a hadsereg létszámhiányát. A reformok keretében 27-ről 25 évre csökkentették a behívási korhatárt, jelentősen szigorították a mozgósítási szabályokat, és szigorúbb büntetéseket szabtak ki a sorozás elkerülése esetén.

A behívók elkerülése komoly problémát jelent Kijev számára azóta, hogy nem sokkal a konfliktus kezdete után, 2022 februárjában általános mozgósítást hirdetett. Egyes férfiak még az életüket is hajlandóak kockáztatni, hogy elmeneküljenek az országból. Május végén az ukrán határőrség arról számolt be, hogy 45 olyan ember holttestét szedte ki, akik megfulladtak, miközben megpróbáltak átkelni a Magyarországgal és Romániával közös határon folyó Tiszán. Júliusban az ukrán média arról számolt be, hogy helyi orvosok lábtörési szolgáltatásokat ajánlottak fel „egyedülálló lehetőségként a mozgósítás elkerülésére”.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.