Robbantás lehet
Az ausztrál őslakosok többtucatnyi kulturális emléke semmisülhet meg bányászati tevékenység következtében
A BHP ausztrál bányavállalat engedélyt kapott rá, hogy megsemmisítse az ausztrál őslakosok mintegy 40 kulturális emlékét az ország nyugati részén.
2020.06.11 15:20MTIAz engedélyt május 29-én adták meg, mindössze három nappal azután, hogy a Rio Tinto brit-ausztrál bányaóriás megsemmisített egy kulturális helyszínt, amelyet több mint 46 ezer éve az ausztrál őslakosok laktak. A Rio Tinto Nyugat-Ausztrália állam kormányának engedélyével bővített ki egy vasbányát robbantásos módszerrel. A történtek nagy felzúdulást váltottak ki.
Ben Wyatt, Nyugat-Ausztrália őslakos ügyeiért felelős miniszter megerősítette: engedélyezték, hogy a BHP ipari tevékenységet folytasson az őslakosok kulturális örökségéhez tartozó helyszíneken. A vállalat a South Flank-i vasbánya kiterjesztését tervezi.
Ez a bánya a banjima törzs területén található, amelynek képviselői 2015-ben egyezményt kötöttek a térségben folytatandó bányászati tevékenységről pénzügyi kárpótlásért cserébe. A megállapodásban rögzítették 72 fontos kulturális helyszín védelmét.
A banjima törzs egyelőre nem nyújtott be fellebbezést az ügyben. Azonban a helyi törvények és a 2015-ös egyezmény értelmében a hatóságok a törzs tagjainak meghallgatása nélkül dönthetnek az engedély kiadásáról.
Wyatt - aki maga is az őslakosok közé tartozik - elmondta, hogy olyan tervezeten dolgozik, amely az őslakos közösségekkel folytatott közvetlen tárgyalásokra kötelezné a bányavállalatokat hasonló helyzetekben.
A tárcavezető elmondta: kérte a BHP-t, működjön együtt a helyiekkel annak érdekében, hogy megóvjanak egy jelentős kulturális helyszínt.
A Sydney Morning Herald című napilap azt írta, hogy a bányavállalat a terjeszkedés felfüggesztését tervezi a szakvélemény megérkezéséig és az őslakosokkal folytatott konzultáció lezárásáig.
A vasérc Ausztrália egyik fő exportcikke, amelyből tavaly 77 milliárd ausztrál dollár bevétele származott az országnak. Az ásványkincs bányászatának központja a ritkán lakott Pilbara, amelynek jelentős részén őslakosok élnek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:18 Hatszázezer forintos éves bevételig adómentes lehet a saját termelésű gyümölcs árusítása
- 16:37 Horrorbaleset az M1-esen - el kellett takarni a helyszínt - képek
- 14:35 Meteorológia: az idei szezonban először mértek a Balatonnál óránként 100 kilométerest meghaladó széllökést
- 12:12 Vihar - Leszakította egy szegedi egyetemi épület tetejét a vihar
- 10:08 Vihar - Az orkán erejű szél ledöntötte a sápi református templom tornyát
- 8:05 BRFK: nem indul eljárás a megtiltott gyűlés résztvevői ellen
- 6:04 Újból földrengést mértek Csongrád közelében
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06