Saját erejükre kell támaszkodniuk?
Markó szerint autonómiaügyben mérsékelt támogatást várhat az erdélyi magyarság hazánktól
Az erdélyi magyarság csupán "mérsékelt és visszafogottan hatékony" támogatásra számíthat autonómiaügyben Magyarországtól és a nemzetközi politikától, ezért saját erejére kell támaszkodnia autonómiacéljainak megvalósítása érdekében - jelentette ki Markó Béla.
2008.11.23 19:30MTIAz erdélyi magyarság csupán "mérsékelt és visszafogottan hatékony" támogatásra számíthat autonómiaügyben Magyarországtól és a nemzetközi politikától, ezért saját erejére kell támaszkodnia autonómiacéljainak megvalósítása érdekében - jelentette ki Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a hét végén Makkfalván tartott lakossági fórumon.
A politikus a november 30-i romániai választások előtti kampánykörútjának keretében tartott előadást helyi értelmiségiek előtt.
Megállapította: ma sokan próbálják azt a látszatot kelteni, mintha az autonómiát az elmúlt 18 évben ki lehetett volna vívni, de - e vélemények szerint - az RMDSZ nem akarta azt. Szerintük a szövetségnek keményebben kellett volna követelnie az autonómiát Európában, Bukarestben és Budapesten.
Az elnök szerint Európa most sem foglalkozik kellő súllyal az autonómiakérdéssel és egyáltalán a közösségi jogokkal, ami főként Franciaország és más európai országok autonómiaellenességére vezethető vissza.
Magyarországtól sem lehet nagy mértékű támogatást várni, hiszen - mint fogalmazott - az "anyaország" a politikai megosztottság miatt teljesen befelé fordult, sokat veszített abból az európai tekintélyéből is, amellyel a 90-es években rendelkezett.
"Magyarország befolyása ma nem elég nagy ahhoz, hogy valamit is befolyásolni tudjon. Fölléptek a szlovákiai ügyben, de a szlovák miniszter ott helyben olyasmiket mondott, miszerint mindenért Magyarország a hibás, és tulajdonképpen nem Szlovákiában van szélsőségesség és nacionalizmus, hanem Magyarországon" - mondta az RMDSZ-elnök.
A magyarságnak lépésről lépésre el kell jutnia egy olyan új típusú közigazgatási berendezkedéshez, egy olyan sajátos székely entitás megteremtéséhez, amelynek tényleges és erős hatáskörei lesznek, és amely lehetővé teszi, hogy a Székelyföld maga rendelkezzen számos alapvető kérdésben - hangsúlyozta Markó Béla, hozzáfűzve: a gazdasági megerősödéssel párhuzamosan kell kikényszeríteni a decentralizációt, amely egy adott pillanatban át fog fordulni sajátos autonómiává.
Az RMDSZ elnöke figyelmeztetett: óriási felelőssége van annak, aki az autonómiáért küzd, hiszen a kudarcokkal teli XX. századi magyar politikát semmiképp sem szabad folytatni, nem szabad újabb kudarcba sodorni az erdélyi magyarságot.
"A XX. század magyar politikája a kudarcok sorozata volt - beleértve a december 5-ét (a kettős állampolgárságról szóló népszavazást) is -, amelynek a magyarság megitta a levét. Megittuk Trianonkor: mert beszélhetünk arról, hogy a nagyhatalmak mit műveltek velünk, de ezt Magyarország is művelte magával és velünk" - mondta Markó.
Kapcsolódó írások:
- Markó: a magyarországi politikusok ne kioktatni jöjjenek Erdélybe
- Markó: az RMDSZ lezárta a párbeszédet az MPP-vel a választási együttműködésről
- Markó és Tőkés szerint egy héten belül meg kellene születnie az egyezségnek
- A kolozsvári polgármestert bírálta Markó Béla - miért engedtek magyarellenes tüntetést?
- Markó: Mi nem leszünk másodrangú állampolgárok a saját szülőföldünkön
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:38 Döbbenetes felvételek: úgy repedt meg a föld a Fülöp-szigeteken, mintha gyurma lenne
- 6:34 Száz évvel Gaudí halála után új korszak kezdődik: felavatták a Sagrada Família legmagasabb tornyát
- 20:30 A pápa az MI-ről: nem a technológia, hanem a hatalom koncentrációja a legnagyobb veszély
- 18:20 Levendulás törölközőt is kért Ciprusra az előző honvédelmi vezetés - Ruszin-Szendi szerint elszakadtak a valóságtól
- 14:04 Kék villogóval mentették meg az elgázolt kiscicát a kazincbarcikai rendőrök
- 12:00 Vádemelés az Integritás Hatóság elnöke ellen, 140 milliós vagyoni hátrány hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények
- 10:58 Ökológiai katasztrófa Arizonában: egy tó teljes halállománya elpusztult
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


