Közel-keleti kilátástalanság
Merkel aggódik a török belpolitikai fejlemények miatt
A német kormány aggodalommal szemléli a törökországi belpolitikai fejleményeket, és ezt Angela Merkel kancellár személyesen is jelzi majd Recep Tayyip Erdogan török államfőnek hétfőn Isztambulban.
2016.05.20 17:38MTIEzt mondta a német kormány szóvivője pénteken Berlinben azzal kapcsolatban, hogy a török parlament elfogadta a képviselők mentelmi jogának eltörléséről szóló alkotmánymódosító javaslatot.
Steffen Seibert kormányszóvivő tájékoztatóján kiemelte, hogy a német kormány meggyőződése szerint egy ország stabilitásának biztosítékai közé az is hozzátartozik, hogy minden fontos társadalmi csoport rendelkezik parlamenti képviselettel.
A német kormány a vélemény és a sajtó szabadságát is a demokrácia kiemelt fontosságú elemei között tartja számon, és aggodalommal szemléli a török belpolitika "egyre erősödő polarizálódását" - mondta a szóvivő.
Angela Merkel kancellár ezekről az ügyekről is tárgyal majd a török államfővel hétfőn Isztambulban, ahová az ENSZ első humanitárius csúcstalálkozója (World Humanitarian Summit, WHS) alakalmából látogat el.
A kancellár vasárnap Isztambulban találkozik a török civil társadalom számos képviselőjével - tette hozzá Steffen Seibert.
Az Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) egyik tekintélyes politikusa, Norbert Lammert csütörtökön élesen bírálta az ankarai vezetést az alkotmánymódosítás miatt. A szövetségi parlament (Bundestag) elnöke úgy vélte, Recep Tayyip Erdogan "önkényuralmi hajlamokkal" terhelt politikus, és a javaslat elfogadása azt jelentené, hogy "átlépte a Rubicont".
Az EU-nak ebben az esetben nem szabad megszüntetnie a Törökországgal szembeni vízumkötelezettséget - hangsúlyozta a Bundestag elnöke.
A török parlament pénteken fogadta el a képviselők mentelmi jogának eltörléséről szóló alkotmánymódosítást, amelyet a Recep Tayyip Erdogan által alapított kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) kezdeményezett a török-kurd konfliktussal összefüggésben. A mentelmi jog megszüntetése révén a kurdbarát Népek Demokratikus Pártjának (HDP) több tucat képviselője ellen indulhat büntetőjogi eljárás.
A CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokraták (SPD) egyik vezetője, Heiko Maas igazságügyi miniszter pénteken az ankarai parlament döntésére reagálva azt mondta, hogy "Törökország nem üresítheti ki a jogállami intézményeket, ha tagságot akar szerezni az Európai Unióban".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:01 AI-botokkal manipulálták a felhasználókat - botrány a Zürichi Egyetem titkos Reddit-kísérlete körül
- 22:50 Catalin Predoiu belügyminiszter lett az ügyvivő miniszterelnök Romániában
- 20:49 San Diego partjainál többen meghaltak egy hajótörésben
- 18:48 Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök
- 16:39 Nicusor Dan: nem a pártoknak, hanem a társadalomnak kell irányt választani Románia számára
- 14:46 CETIN Hungary - Energiahatékony távközlés MI-vezérelt hálózatokkal
- 12:44 Hét embert ítéltek el a párizsi olimpia LGBTQ-témájú nyitóünnepségével kapcsolatban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06