Közel-Kelet
Izrael a tervezettnél több termőföldet sajátít ki Jerikó mellett
A januárban bejelentett 150 helyett 234 hektár termőföldet sajátít ki Izrael zsidó telepesek számára a Jordán folyó nyugati partján fekvő Jerikó mellett, palesztin területen. A lépést Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár élesen bírálta.
2016.03.16 09:32MTIA Békét Most nevű izraeli civil békemozgalom a most kihirdetett végleges döntés alapján hívta fel a figyelmet arra, hogy noha januárban a védelmi minisztérium, illetve a megszállt ciszjordániai területeket ellenőrző katonai szervek még csak százötven hektár föld kisajátítását hagyták jóvá, a döntés már kétszázharmincnégy hektárról szól.
A földek állami tulajdonná nyilvánításának célja a környező izraeli telepes falvak területének megnövelése. Az Almóg településtől északra található terület egy részét már évek óta a szomszédos Vered Jerikó telepes faluból érkező mezőgazdászok művelték, és nem található rajta palesztin település.
Legutóbb 2014 augusztusában vettek állami tulajdonba ilyen nagyságrendű földterületet Ciszjordániában, akkor ezt válaszlépésnek szánták három izraeli tizenéves elrablására és megölésére. A háromszáznyolcvan hektáros kisajátítás éles bírálatokat váltott ki az ENSZ, az Egyesült Államok, európai országok és a palesztinok részéről.
Ezúttal sem maradt el a nemzetközi tiltakozás, a rádió beszámolója szerint Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár már kedden a döntés visszavonására szólította fel az izraeli kormányt.
Ban Ki Mun hangsúlyozta, hogy a lépés akadályozza a palesztin-izraeli viszály két állam létrehozásán alapuló megoldását, és Izrael azon szándékát jelzi, hogy megszilárdítsa ellenőrzését Ciszjordániában.
"Települések létrehozása megszállt területeken ellentétes a nemzetközi joggal, és a főtitkár az efféle intézkedések beszüntetésére és visszafordítására sürgette az izraeli kormányt" - közölte Ban szóvivője.
A két államot (Izrael mellett egy palesztin államot is) ígérő, 1993-ban az oslói egyezményekkel elindult békefolyamat alapján az 1967-ben elfoglalt Ciszjordániában és a Gázai övezetben (ez utóbbiból Izrael 2005-ben egyoldalú döntés alapján kivonult) jöhetne létre a palesztin állam.
A jeruzsálemi kormány korábban hasonló döntéseinél egy 1858-as, az ezen a területen akkor uralkodó ottomán török birodalomban hozott törvényre hivatkozott, amely azt mondta ki, hogy a sok évig parlagon heverő földek állami tulajdonba kerülnek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:01 AI-botokkal manipulálták a felhasználókat - botrány a Zürichi Egyetem titkos Reddit-kísérlete körül
- 22:50 Catalin Predoiu belügyminiszter lett az ügyvivő miniszterelnök Romániában
- 20:49 San Diego partjainál többen meghaltak egy hajótörésben
- 18:48 Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök
- 16:39 Nicusor Dan: nem a pártoknak, hanem a társadalomnak kell irányt választani Románia számára
- 14:46 CETIN Hungary - Energiahatékony távközlés MI-vezérelt hálózatokkal
- 12:44 Hét embert ítéltek el a párizsi olimpia LGBTQ-témájú nyitóünnepségével kapcsolatban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06