Mélyreható kiképzés
Amerikai parancsnok: a mi hibánk volt a kunduzi kórházra mért csapás
Egy amerikai légicsapás következtében egy kunduzi kórházban legkevesebb 22-en életüket vesztették és több tucatnyian megsebesültek. Az MSF "háborús bűncselekménynek" minősítette a történteket és vasárnap beszüntette tevékenységét.
2015.10.06 16:48MTI
Twitter user @MSF_espana
Az amerikai parancsláncon belül született meg döntés a kunduzi kórházat eltaláló légitámadásról, de az egészségügyi intézményre mért csapás hiba volt - jelentette ki kedden az amerikai kongresszusban John Campbell tábornok, az Afganisztánban tartózkodó amerikai és koalíciós erők parancsnoka.
Campbellt három nappal azt követően hallgatták meg a szenátus katonai bizottságában, hogy egy amerikai légicsapás következtében egy kunduzi kórházban legkevesebb 22-en életüket vesztették és több tucatnyian megsebesültek.
A tábornok bejelentette, hogy a parancsnoksága alatt álló erőknél mélyreható kiképzést rendelt el a hasonló incidensek jövőbeni elkerülése érdekében.
Amerikai parancsnok: afgán erők kértek légi támogatást a kunduzi kórháznál?
Twitter user @MSF_espana
Afgán és nem amerikai erők kértek légi támogatást annak a kunduzi kórháznak közelében, amelyben amerikai légicsapás következtében huszonketten életüket vesztették és sokan megsebesültek - jelentette ki hétfőn a Pentagonban John Cambell, tábornok az afganisztáni amerikai és szövetséges erők parancsnoka.
Az első jelentések szerint amerikai egységek kértek szombaton segítséget a városba betört tálibok ellen. A felkelők által egy héttel ezelőtt elfoglalt Kunduzban a kormányzóság épületénél hétfőn ismét felvonták az afgán zászlót.
Cambell tábornok beszámolója szerint az afgán segítségkérést követően egy AC-130-as harci repülőgép érkezett a helyszínre. A kórházat több találat érte.
Az incidens körülményeinek tisztázására az afgán kormány, az amerikai hadsereg és a NATO is önálló vizsgálatot indított.
A kórházat üzemeltető Orvosok Határok Nélkül (MSF) elnevezésű nemzetközi civil szervezetet az amerikai kormány hétfőn tájékoztatta hivatalosan arról, hogy a légicsapást az amerikai erők hajtották végre. Az MSF "háborús bűncselekménynek" minősítette a történteket és vasárnap beszüntette tevékenységét Kunduzban. A szervezet vezérigazgatója, Christopher Stokes teljes körű, átlátható és független vizsgálatot sürgetett az ügyben.
Az MSF visszautasította afgán hivatalos személyeknek azt az állítását, miszerint tálibok tüzelőállásokat létesítettek a kórházban, amelyet az orvos-szervezet szerint több mint egy óra leforgása alatt többször is tűz alá vettek.
A Fehér Ház a várakozások szerint az elkövetkező hetekben dönt majd arról, hogy hány amerikai katona maradjon Afganisztánban 2016 után. Az amerikai erők létszáma a közép-ázsiai országban mintegy 10 ezer fő.
Barack Obama elnök korábban kijelentette, hogy egy kisebb kontingens kivételével minden amerikai erőt hazarendel a jövő év végéig, de katonai vezetők, köztük Campbell tábornok, egy nagyobb csapatlétszám fenntartása mellett érvel. Ennek szükségességét egyebek között a tálibok kunduzi betörésével támasztják alá.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:38 Virágzó árokpart miatt kap felszólításokat egy vecsési lakos, miközben országosan a vágatlan május terjed
- 8:09 Lövöldözés Monoron: a TEK tűzharcban lőtte le a rendőrökre támadó férfit
- 6:29 Távozik Such György az Országgyűlés főigazgatói posztjáról
- 21:21 ORFK: több mint 2550 jogsértést állapított meg a Roadpol-ellenőrzés
- 19:18 Magyar Péter: történelmi léptékű a kormány előtt álló munka
- 17:03 Letették az esküt a Tisza-kormány miniszterei
- 15:59 Négy minisztérium vezetői vétójogot kapnak a kormányzati döntéshozatali mechanizmusban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


