Ukrán válság
Úgy tűnik, a szakadárok tényleg kivonultak a rommá lőtt Sirokine faluból
A szakadár erők a falutól keletre lévő Szahanka és Bezimenne településeknél vettek fel készenléti állásokat.
2015.07.03 12:10MTIÚgy tűnik, hogy bejelentésükhöz híven valóban beszüntették a harcot és kivonultak az oroszbarát donyecki szakadár erők az Azovi-tenger partján fekvő, kulcsfontosságú kikötőváros, Mariupol melletti Sirokine településről, amelybe tavasszal nyomultak be a minszki tűzszüneti megállapodás életbe léptetése után, és ahol azóta folyamatosan súlyos harcokat vívtak az ott állomásozó ukrán katonákkal.
Az ukrán védelmi minisztérium sajtóosztályának pénteken megjelent közleménye szerint a kelet-ukrajnai tűzszünet betartását ellenőrző és koordináló közös orosz-ukrán katonai központban az EBESZ megfigyelőit az orosz fél arról tájékoztatta, hogy csütörtökön reggel nyolc órakor a donyecki szakadár népköztársaság egyetlen fegyverese sem tartózkodott a településen. A szakadár erők a falutól keletre lévő Szahanka és Bezimenne településeknél vettek fel készenléti állásokat.
A központ megfigyelői jelentették, hogy csütörtökön napfelkelte után már nem észleltek egyetlen lövést sem a településen. A testület ukrán képviselőinek vezetője, Andrij Taran vezérőrnagy ugyanakkor "cinikus lépésnek" nevezte, hogy a jövő hétre tervezett újabb minszki tárgyalási forduló előtt alig néhány nappal a szakadárok "demonstratívan visszaadják az ukránoknak az általuk rommá lőtt és elnéptelenedett települést". Az egykor csaknem másfélezer lakosú Sirokinét ugyanis mára minden civil lakója elhagyta, a településen a tüzérségi támadások csaknem minden lakóházat romba döntöttek.
Ukrán források emlékeztettek arra, hogy az EBESZ megfigyelői állandó megfigyelői posztot szeretnének létrehozni Sirokinében, amit Kijev is szorgalmaz.
A kijevi hadműveleti parancsnokság péntek reggeli közleményében arról számolt be, hogy a szakadárok csaknem teljesen beszüntették a tüzérségi támadásokat a frontvonal mentén, mindössze háromszor lőttek rá csütörtökre virradóan ukrán katonai állásokra. Dmitro Huculjak alezredes, a hadműveleti központ egyik szóvivője sajtótájékoztatóján ugyanakkor kijelentette: az ukrán fél még ellenőrzi, hogy valóban kivonultak-e a szakadárok Sirokinéből. Hozzátette: nyomós okuk van feltételezni, hogy Mariupol térségében, illetve Donyecknél hamarosan újabb támadásba lendülnek a szakadárok.
Huculjak közölte továbbá, hogy a parancsnokság információi szerint több mint 80 ezer fős orosz erőt - mintegy 50 ezer katonát és 30 ezer zsoldost - vont össze Moszkva közvetlenül Ukrajna keleti határánál.
Petro Porosenko ukrán elnök közben amerikai kongresszusi képviselőkkel Kijevben folytatott megbeszélésén szükségesnek nevezte, hogy Oroszországgal szemben újabb szankciókat vezessenek be a nyugati államok, amennyiben meghiúsítja a kelet-ukrajnai válság rendezését célzó minszki folyamatot. Az ukrán államfő hangsúlyozta, hogy a helyzet ilyen irányú alakulására a nemzetközi közösségnek hatékony és összehangolt tervvel kell rendelkeznie
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke csütörtökön Kijevben az ukrán parlamentben felszólalva kifejezte, hogy nem látja lehetségesnek a kelet-ukrajnai válság katonai úton történő rendezését, és támogatásáról biztosította Angela Merkel német kancellárnak és Francois Hollande francia elnöknek a konfliktus tárgyalásos rendezése érdekében tett közvetítői erőfeszítéseit.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:01 AI-botokkal manipulálták a felhasználókat - botrány a Zürichi Egyetem titkos Reddit-kísérlete körül
- 22:50 Catalin Predoiu belügyminiszter lett az ügyvivő miniszterelnök Romániában
- 20:49 San Diego partjainál többen meghaltak egy hajótörésben
- 18:48 Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök
- 16:39 Nicusor Dan: nem a pártoknak, hanem a társadalomnak kell irányt választani Románia számára
- 14:46 CETIN Hungary - Energiahatékony távközlés MI-vezérelt hálózatokkal
- 12:44 Hét embert ítéltek el a párizsi olimpia LGBTQ-témájú nyitóünnepségével kapcsolatban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06