Sok embert megöltek
Bosszúból szunnita falvakra támadtak Irakban
Legkevesebb 21 embert megöltek, további 17-en eltűntek.
2015.02.10 19:33MTIA korábban az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet támadásait elszenvedő iraki jazidik fegyveresei az állításuk szerint a dzsihadistákkal együttműködő szunnita falvakra támadtak, és legkevesebb 21 embert megöltek, további 17-en eltűntek - jelentette kedden a Reuters hírügynökség helyi forrásokra hivatkozva.
A beszámolók szerint az elkeseredett, dühös jazidik közül több tucatnyian támadtak meg két héttel ezelőtt négy, főként szunniták lakta környékbeli falut. Az egyik érintett település, Szibaja egyik lakója a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy a kurd kisebbség célja "az arabok kiűzése a térségből".
A Szíria és Irak jelentős részét elfoglaló Iszlám Állam tavaly nyári villámhadjárata során vonta ellenőrzése alá az észak-iraki Szindzsár-hegy környéki területeket, beleértve magát a várost, Szindzsárt is. A szélsőségesek több száz jazidit megöltek, és ezreket fogtak el.
Ezután a sokat üldözött, a kurd etnikumhoz tartozó, saját vallást gyakorló mintegy félmilliós jazidi kisebbség mintegy ötvenezer tagja - ENSZ-adatok szerint fele részük gyermek - menekült el a térségből. A kurd önvédelmi erőknek tavaly december végén sikerült visszafoglalniuk a területet a dzsihadistáktól. Az utóbbi időben otthonaikba visszatérő jazidik a brit hírügynökség szerint több tömegsírt is felfedeztek, amelyek az IÁ brutális uralmát jelzik.
A jazidikat a szunnita szélsőségesek "sátánimádóknak" tartják. Irakban a szekta hívei nagyrészt a Moszul környéki kurd lakosság köréből kerülnek ki, de kisebb közösségeik előfordulnak Szíriában, Iránban, Örményországban, Törökországban és Grúziában is.
Ősi gyökerekből táplálkozó monoteista vallásuk egyes elemei az égitestek óbabiloni kultuszára, mások a Mithrász-kultuszra vezethetőek vissza. Hatással volt rá a zoroaszteri vallás, a kereszténység, sőt bizonyos mértékig az iszlám is. Ennek ellenére a szekta és a muzulmánok között régi ellentétek feszülnek. A közösségnek jelenleg három képviselője van az iraki parlamentben.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:35 Karácsony Gergely: két és fél paksi atomerőműnyi energia rejlik a budapesti temetőkben
- 22:46 Batman járja Ráckeve utcáit éjszakánként - már többször is látták a titokzatos alakot
- 16:10 Köztársasági elnökké választották Baka Andrást
- 10:49 Kapitány István: kizárják az OPUS TITÁSZ-t az RRF-pályázatokból
- 10:37 Megrongálták a zsámbéki polgármester családjának két autóját
- 8:59 Egyetlen pillanat is elég a bajhoz - a rendőrség videóval figyelmezteti a rollereseket
- 6:54 Szarófantom tartja izgalomban Orosházát - a lakosság segítségével keresik a rejtélyes alakot
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


