Politika?
Megrongálták Münchenben Sztepan Bandera ukrán partizánvezér síremlékét
A hét végén történt sírrongálás hátterét egyelőre nem sikerült feltárni, így a müncheni rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályán sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudják, hogy az ügynek vannak politikai vonatkozásai.
2014.08.19 19:38MTI
A csaknem 2 méter magas, márványból faragott kőkeresztet valószínűleg vasárnapra virradó éjjel döntötték le alapzatáról. Az eset után Bandera családja megemlékező istentiszteletet szervezett.
A megrongált sírnál egyebek mellett gyertyákat helyeztek el és egy papírlapot, amelyen az a felirat áll, hogy "az ukránok elleni terror megérkezett Münchenbe".
A vitatott megítélésű, hazájában nemzeti hősnek, de náci kollaboránsnak is nevezett Sztepan Bandera (1909-1959) a független Ukrajnáért a lengyelek és a szovjetek ellen is küzdő partizánsereg, az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) alapítója és az Ukrán Nacionalisták Szervezetének (OUN) vezetője volt.
Miután 1941-ben szülővárosában, a nyugat-ukrajnai Lvivben (Lemberg) vezetésével kikiáltották a független Ukrajnát, a nácik a Berlin melletti sachsenhauseni koncentrációs táborba deportálták, mert megbízhatatlannak, túlságosan önállónak tartották.
A háború után Bajorországba menekült, és Münchenben élt álnéven. A szovjet titkosszolgálat, a KGB azonban megtalálta, és 1959-ben egy KGB-ügynök meggyilkolta.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:22 Szabotázsakció - Németországban letartóztattak három orosz ügynököt
- 14:00 Tulajdonstop helyett új jogköröket kaptak az önkormányzatok
- 12:36 Európa Tanács: szűkül a nők jogait védelmezők mozgástere
- 10:34 Gyorssegélyt szavazott meg a Hargita megyei önkormányzat a parajdi sóbánya megmentése érdekében
- 8:29 Csaknem négy évtizedet töltött börtönben téves ítélet alapján egy brit férfi
- 6:40 Országjárásra indul Magyar Péter a békéért és a nemzeti összetartozásért
- 22:37 Ismét tüntetés volt a gyülekezési törvény módosításának visszavonásáért Budapesten
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06