A bécsi tárgyalás előszobája
Iráni atomprogram - először tartanak kétoldalú konzultációkat
Iráni tisztségviselők a teheráni atomprogram ügyéről most először előzetes, kétoldalú tanácskozásokat tartanak partnereikkel, hogy előkészítsék a hatoknak nevezett országcsoport és Irán között zajló bécsi átfogó tárgyalások következő fordulóját.
2014.06.07 17:10MTIJúnius 9-én és 10-én Genfben amerikai, 11-én és 12-én pedig Rómában orosz partnereikkel ülnek közös asztalhoz - jelentette be szombaton az iráni külügyminisztérium.
Irán és a hatoknak nevezett országcsoport (az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország) legutóbbi - május közepén tartott - bécsi tárgyalásain nem sikerült "kézzelfogható haladást" elérni. A hatok célja Irán vitatott nukleáris tevékenységének korlátozása, a Nyugat ugyanis úgy véli, hogy Teherán atomprogramjának egyik célja, hogy atombomba előállítására is képes legyen. Ezt azonban a perzsa állam tagadja.
A tavaly novemberben Genfben aláírt ideiglenes megállapodásban kikötötték, hogy Irán nem dúsíthatja ötszázalékosnál magasabb szintre uránkészleteit, a hatok pedig cserébe átmenetileg enyhítették a Teherán ellen hozott büntetőintézkedéseket. Az ideiglenes egyezmény szerint a felek legkésőbb július 20-ig megkötik a végleges megállapodást.
Washingtonban egy külügyi tisztségviselő felhívta a figyelmet, hogy a hétfőn és kedden Genfben tartandó megbeszélések csupán konzultáció jellegűek, (értelemszerűen a római megbeszélések is), azok csupán az 5+1 felállásban Bécsben június 16. és 20. között tervezett érdemi tárgyalások előkészítését szolgálják. Az iráni külügyminisztérium szombati közleményében jelezte, hogy addig további kétoldalú konzultációkat terveznek.
Irán a hatokkal párhuzamosan a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) is tárgyalásokat folytat. Bár Amano Jukija főigazgató a nukleáris energia békés célú felhasználását ellenőrző ENSZ-szervezet kormányzótanácsának ülésén június elején úgy nyilatkozott, hogy Irán nagyobb nyitottságot mutat vitatott nukleáris programjával kapcsolatban, azt is egyértelművé tette, hogy még nem sikerült maradéktalanul eloszlatni a programmal kapcsolatos aggodalmakat, az ügynökség továbbra sem tudja kizárni, hogy a program katonai jellegű.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06