PwC

Javul a nők munkaerő-piaci helyzete - Németországban

A PwC adatai alapján a nők foglalkoztatottsági aránya a 2000-ben regisztrált 63 százalékról 72 százalékra emelkedett, ezzel Németország a vizsgált országok élbolyába került, megközelítve Svédországot.

2014.03.03 20:35MTI

Az ezredforduló óta jelentősen javult a nők munkaerő-piaci helyzete Németországban a PwC nemzetközi tanácsadó cég hétfőn ismertetett felmérése szerint.

A PwC adatai alapján a nők foglalkoztatottsági aránya a 2000-ben regisztrált 63 százalékról 72 százalékra emelkedett, ezzel Németország a vizsgált országok élbolyába került, megközelítve Svédországot, ahol a munkaképes korú nők 78 százaléka áll munkaviszonyban.

A PwC a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 27 tagországában elemzi a nők munkaerő-piaci helyzetét, és 2000 óta többször megismételte már a vizsgálatot. Az úgynevezett Women in Work Indexet négy mutató alapján állítják össze. Ezek: a foglalkoztatottsági arány mellett a nők munkanélküliségi aránya, illetve a nők aránya a teljes munkaidőben foglalkoztatottak körében, valamint a férfiak és a nők fizetése közötti különbség mértéke.

Németország az összes vizsgált metszetben előrelépett, elsősorban a munkaerő-piaci helyzet általános, valamennyi munkavállalót érintő javulása révén. Németország így közelít ahhoz, hogy kialakuljon a munka világában a nemek közötti teljes egyenjogúság - idézte a PwC közleménye Petra Justenhoven kutatásvezetőt. A PwC Deutschland igazgatósági tagja hozzátette, hogy Németországban a nők munkaerő-piaci helyzete a politika által meghatározott előírások, kvóták nélkül is javult, és nemcsak a korábbi állapotokhoz, hanem az OECD többi tagállamához képest is.

Ugyanakkor a legfelső pozíciókban továbbra is elenyésző a nők aránya, és a tendencia visszaesést mutat. A frankfurti tőzsdén jegyzett legnagyobb cégek DAX-30 indexében szereplő vállalatok vezetőségében a nők aránya 7,8 százalékról 6,3 százalékra csökkent az utóbbi két évben.

A Women in Work Index alapján összeállított rangsorban Németország a 2000-ben elfoglalt 18. helyről 2007-re a 15. helyre lépett előre, a legutóbbi - 2012-es adatok elemzésével készült - listán pedig a 8. helyen áll.

A rangsorban rendre észak-európai államok kerülnek az élre, az első három helyen Norvégia, Dánia és Svédország osztozik, és valamennyi felmérés alapján az élbolyhoz tartozik még Új-Zéland, Finnország és Kanada. Magyarország a PwC listáján 2000-ben a 10. helyen, 2007-ben a 7. helyen állt, a legutóbbi rangsorban pedig a 21. helyre került.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.