USA
Az Egyesült Államok titokban segített Kolumbiának
Titokban legalább 24 felkelővezér megöléséhez nyújtott segítséget az Egyesült Államok Kolumbiának az elmúlt években.
2013.12.22 17:02MTIA Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) nevű, szélsőbaloldaliként emlegetett gerillaszervezet és egy kisebb kormányellenes szervezet, a Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (ELN) vezetőinek megsemmisítését egy fedett CIA-program keretében támogatta az amerikai kormány, de nagy segítséget jelentett a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által nyújtott hírszerzési támogatás is a cikk szerint.
A gerillavezérek likvidálását az amerikai titkosszolgálatok valós idejű hírszerzési információkkal és a hagyományos lövedékeket okosbombává fejlesztő GPS-berendezésekkel segítették: az okosbombák a legsűrűbb esőerdőben is képesek eltalálni a kijelölt célpontot. (A 30 ezer dolláros GPS-egységcsomagokkal 2006 óta segítik a kolumbiai fegyveres erőket.)
A titkos kolumbiai program George W. Bush elnöksége idején, 2000-ben kapott jóváhagyást, de folytatódott utódja, Barack Obama alatt is.
A The Washington Post több mint harminc volt és jelenleg is hivatalban lévő amerikai, illetve kolumbiai tisztségviselő megkérdezésével állította össze jelentését a nyilvánosan eddig nem ismert kolumbiai "segélyprogramról". A megkérdezettek mind névtelenséget kértek, mert titkosított és jelenleg is zajló programról van szó.
A lapnak a CIA nem kommentálta az értesülést. Juan Manuel Santos kolumbiai elnök annyit ismert el, hogy a CIA segítségére volt a bogotai kormánynak "kiképzéssel és tudással".
A több milliárd dolláros programot titkos forrásokból finanszírozták, elkülönítve attól a kilencmilliárd dolláros - elsősorban katonai - segélytől, amelyben nyilvánosan is részesíti Kolumbiát az Egyesült Államok.
Az amerikai segédlettel likvidált gerillavezérek között említi a Washington Post Raúl Reyest, a FARC második számú vezetőjét, akit kolumbiai területről indított okosbombákkal öltek meg 2008 márciusában egy ecuadori őserdei bázison. Az e támadásban játszott közvetett amerikai szerep sem volt ismert eddig - jegyzi meg a lap.
Az újság szerint a széles nyilvánosság előtt mindeddig ismeretlen amerikai program segítségével sikerült annyira meggyengíteni az ötven éve működő, valaha a világ legjobban finanszírozott gerillaszervezetének számító FARC-ot, hogy az a közelmúltban béketárgyalásokra kényszerült a kormánnyal.
A kolumbiai fedett akcióterv csak egyike annak a több "kiterjesztett hírszerzési kezdeményezésnek", amelyet a 2001. szeptember 11-i terrortámadás óta indítottak a nyilvánosság kizárásával. A "kicsi, de növekvő" programok többsége olyan országokban valósul meg, amelyeknek a stabilitását erőszakos drogkartellek megingatták - írja a Washington Post.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06