Peking
Külföldről támogatták a Tienanmen téri merényletet?
Kína belbiztonsági főnöke külföldi szeparatista csoportokkal hozta összefüggésbe a hét eleji Tienanmen téri incidenst, amelynek öt halálos áldozata és legalább 40 sérültje volt - derült ki pénteki kínai médiajelentésekből.
2013.11.01 09:35MTI
Forrás: youtube.com
A Tiltott Város bejáratához közel a tömegbe hajtott egy terepjáró, és járókelőket elsodorva egy kőhíd korlátjának ütközött. A rendőrség közlése szerint az autót a benne ülő ujgur nemzetiségűek benzinnel felgyújtották, a sofőr és két utasa - a felesége és az anyja -, továbbá két turista meghalt.
A Peking szívében történteket hivatalosan terrorcselekménynek minősítették, az esethez kapcsolódóan öt embert őrizetbe vettek. A kommunista párt politikai bizottságában a közbiztonságot felügyelő Meng Csien-csu egy vele készült tévéinterjúban a Kelet-turkesztáni Iszlám Mozgalmat nevezte meg olyan szervezetként, amely a merénylet hátterében áll.
A kínai hatóságok az akciót - csakúgy, mint Meng - szervezett és előre kidolgozott terrorcselekménynek nevezték. Meng hangoztatta, hogy szükségesnek tartja a nemzetközi terrorellenes összefogás szorosabbra fűzését, az elrettentés megerősítését a térség békéje és stabilitása érdekében.
A Hszincsinag-Ujgur autonóm terület függetlenségért küzdő Kelet-turkesztáni Iszlám Mozgalom (ETIM) 1990 és 2001 között több mint 200 terrorcselekményt követett el, amelyeknek legalább 162 halálos áldozata és több száz sérültje volt. Kínában 2009-ben hivatalosan terrorszervezetnek minősítették, és ezt tette 2011-ben az ENSZ, az Egyesült Államok és az Európai Unió is.
A pekingi merénylet pontos indítékairól még nem jelentek meg információk, és az ETIM-re nézve terhelő bizonyítékokat sem mutattak be, de a kínai külügyi szóvivő hangoztatta: a Kína-ellenes terroristák nem mondtak le arról a szándékukról, hogy egy iszlám államot hozzanak létre. A szóvivő visszautasította, hogy e törekvésnek bármi köze lenne a kormány etnikai, vagy vallási politikájához.
A törökkel rokon nyelvet beszélő, muszlim vallású ujgur népcsoport tagjai, a körülbelül 21 milliós Hszincsiang őslakói jelenleg a terület népességének megközelítően 45 százalékát adják. Hszincsiangban időről időre fegyveres akciókkal, esetenként terrorcselekményekkel hívják fel magukra a figyelmet az ujgur lázadók, olykor vallási fanatikusok, illetve a terület elszakadását hirdetők.
Az utóbbi évek legsúlyosabb, közel 200 halálos áldozattal és csaknem 1700 sérülttel járó zavargása 2009 júliusában történt, amikor a terület székhelyén, Urumcsiban a han kínai lakosságra támadtak ujgurok. A városban rombolással, gyújtogatással jelentős károkat okoztak, az ügyben több halálos ítélet született.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 5:41 A venezuelai földrengésben meghalt a korábbi MLB-játékos gyönyörű felesége
- 22:05 Gyalogosok közé hajtott egy autó Londonban
- 21:14 A szerb elnök bejelentette a lemondását, de a politikában marad
- 20:10 Négyen meghaltak a 3-as főúton Bükkábránynál történt balesetben
- 18:08 Csak délután három ember merült el a Dunában. Egyiküket holtan találták meg, két embert továbbra is keresnek
- 16:16 Utah államában már százezer hektárnál nagyobb területet perzselt fel bozóttűz
- 14:04 Azonnal megszűnt az MTVA és a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatóinak megbízatása
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


