Egységes, önálló, autonóm Székelyföld
Akadályok a székelyek nagy menetelésének útjában
Akadályokat próbál gördíteni a román úttársaság a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által október 27-re meghirdetett székelyek "nagy menetelése" útjába
2013.10.08 18:40MTI
A történelmi Székelyföld
Az egységes és autonóm Székelyföld követelésének képviseletére kezdeményezett október végi felvonulás szervezői közölték, hogy az Országutak és Autópályák Országos Társasága Részvénytársaság egy miniszteri rendeletre hivatkozva bizonyos díj befizetéséhez köti a 45 kilométeres tiltakozó felvonulás engedélyezését. A tanács a társasággal folytatott levélváltását is eljuttatta a sajtónak.
Az SZNT szerint a szervezés hivatalos részét végző egyesületek (az SZNT nem bejegyzett jogi személy) törvényes kötelezettségüknek eleget téve a Bereck-Kökös útszakaszon fekvő valamennyi önkormányzatnál bejelentették az október 27-i rendezvényt. A Kovászna megyei Rendőr- és Csendőrparancsnokság augusztus 20-án iktatta a rendezvény megszervezéséről szóló átiratot.
A tanács hozzátette, bár erre törvényes kötelezettség nincsen, a rendfenntartó hatóság kérésére tudomásulvételre elküldték az átiratot az Országos Rendőr- és Csendőrparancsnokság, valamint az Országutak és Autópályák Országos Társasága címére is. Az utóbbi részvénytársaságtól érkezett az a válasz, amelyben a társaság tudatja, a láttamozáshoz szükséges iratok között az útfoglalási díj befizetésének a bizonylatát is csatolniuk kell. Az úttársaság egy 2013 júniusában hozott miniszteri rendeletre hivatkozik, amely a "kulturális, művészeti és sportrendezvények" engedélyezésére vonatkozik.
Izsák Balázs SZNT-elnök elmondta, a hivatkozott rendelet szerint mintegy 28 ezer eurót (8,4 millió forintot) követelnek tőlük. Hozzátette, nem tartja lényegesnek az összeget, hiszen megítélése szerint egyetlen lej követelése is törvénysértő lenne. Leszögezte, a megjelölt miniszteri rendelet kulturális, művészeti és sportrendezvényekre vonatkozik, az SZNT pedig a szabad véleménynyilvánítás eszközének tekinti a menetelést. Hozzátette, a gyülekezési jog gyakorlása alapvető emberi jog, azt nem kötheti egy részvénytársaság anyagi juttatáshoz.
Az SZNT augusztus elején jelentette be, hogy október 27-én a székelyek "nagy menetelésével" kíván nyomatékot adni az egységes, önálló, autonóm Székelyföld követelésének. A terv szerint a Brassót Bákóval összekötő 11-es országút székelyföldi szakaszán a déli haragszó után 11 településről és egy útkereszteződéstől indulnak el székely zászlós menetoszlopok a szomszédos települések felé, amelyek - egymással szembetalálkozván - 45 kilométeres összefüggő oszlopot alakítanak ki.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 5:41 A venezuelai földrengésben meghalt a korábbi MLB-játékos gyönyörű felesége
- 22:05 Gyalogosok közé hajtott egy autó Londonban
- 21:14 A szerb elnök bejelentette a lemondását, de a politikában marad
- 20:10 Négyen meghaltak a 3-as főúton Bükkábránynál történt balesetben
- 18:08 Csak délután három ember merült el a Dunában. Egyiküket holtan találták meg, két embert továbbra is keresnek
- 16:16 Utah államában már százezer hektárnál nagyobb területet perzselt fel bozóttűz
- 14:04 Azonnal megszűnt az MTVA és a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatóinak megbízatása
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


