Hetekig tartó egyeztetések után
Szír vegyi fegyverek - a BT elfogadta a megsemmisítésről szóló határozatot
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) egyhangúlag elfogadta a szíriai vegyi fegyverek kötelező megsemmisítéséről szóló határozatot, amely nem irányoz elő azonnali büntetőintézkedéseket arra az esetre, ha Damaszkusz nem tesz eleget a dokumentumban foglaltaknak.
2013.09.28 07:19MTI
"A mai történelmi jelentőségű határozat hosszú idő óta az első reményteljes hír Szíriáról" - mondta Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a BT-ben felszólalva közvetlenül a határozat elfogadása után.
Arra figyelmeztetett, hogy a vegyi fegyverek felszámolásáról rendelkező határozat elfogadása nem jelent egyben engedélyt arra, hogy folytatódhat az öldöklés Szíriában a hagyományos fegyverekkel.
Ban Ki Mun bejelentette, hogy november közepén tartják meg Genfben a második Szíria-konferenciát. Emlékeztetett arra, hogy a szíriai kormány kész delegációt küldeni Genfbe, és az ellenzék is hajlandóságot mutatott az együttműködésre.
A BT-határozat arra kötelezi Szíriát, hogy helyezze nemzetközi ellenőrzés alá vegyi fegyvereit, és tegye lehetővé a fegyverszakértők számára a fegyverraktárakhoz való akadálytalan hozzáférést.
A BT-határozat szerint amennyiben Damaszkusz ennek nem tesz eleget, illetve újabb vegyifegyver-támadás történik az országban vagy illetéktelen kezekbe adják a mérges gázokat, az ENSZ Alapokmányának hetedik fejezetével összhangban a nemzetközi közösség szankciókkal vagy akár erő alkalmazásával kikényszerítheti a követelések végrehajtását, de csak egy újabb, erről szóló BT-határozat elfogadása után.
A BT-határozat szentesíti a politikai átmenet tervét Szíriában, amelyről a tavaly júniusban Genfben tartott Szíria-konferencián született egyezség. A BT-határozat elfogadása előtt másfél órával hagyta jóvá a vegyi fegyvereket tiltó nemzetközi szerződés végrehajtásának felügyeletére hivatott szervezet (OPCW) végrehajtó tanácsa a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi ellenőrzés alá helyezéséről és megsemmisítéséről kidolgozott amerikai-orosz menetrendet.
A közel két héttel ezelőtt kidolgozott menetrend elfogadása előfeltétele volt annak, hogy a BT megszavazza a szíriai határozattervezetet. A hágai székhelyű szervezetben jóváhagyott menetrend értelmében az OPCW szakértői már kedden elindulnak Szíriába, és október végéig elkészítik jelentésüket a szíriai ideggázokról.
A terv szerint november 1-jéig kell megsemmisíteni a vegyi fegyvereket gyártó berendezéseket, és a jövő év közepéig fel kell számolni a raktárakban őrzött, becslések szerint mintegy ezer tonna ideggázt.
John Kerry amerikai külügyminiszter a BT-ben felszólalva azt hangoztatta, a határozat elfogadása azt mutatja, hogy a diplomácia elég erős ahhoz, hogy "hatástalanítsa a háború legszörnyűbb fegyverét" Szíriában. Emlékeztetett arra, hogy az eredeti célkitűzés a vegyi fegyverek bevetésének megakadályozása volt Szíriában, szerinte a Barack Obama amerikai elnök által fenntartott katonai fenyegetés tette lehetővé a cél elérését.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint a BT-határozat összhangban van a Genfben tető alá hozott amerikai-orosz megállapodásokkal. Leszögezte, hogy a dokumentum nem nyújt ugyan lehetőséget a Szíria elleni szankciók automatikus bevezetésére, de az ENSZ BT kész lesz arra, hogy büntetőintézkedéseket foganatosítson a BT-határozat megsértése esetén. Lavrov felhívta a figyelmet arra, hogy a BT-határozat a szíriai ellenzékre nézve is kötelező érvényű.
Felszólította az ellenzéket, hogy feltételek nélkül vegyen részt a novemberi genfi értekezleten. Bassár Dzsafari szíriai ENSZ-nagykövet közölte, hogy a BT-határozat megfelel Damaszkusz elvárásainak, és a kormány maradéktalanul elkötelezett az újabb genfi értekezleten való részvétel mellett.
Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a dokumentum kötelező érvényű Törökországra, Szaúd-Arábiára, Franciaországra, Katarra és az Egyesült Államokra nézve is, és számon kérhető lesz tőlük az, ha folytatják a felkelők támogatását.
A BT-határozat elfogadását az kényszerítette ki, hogy augusztus 21-én ideggáztámadás történt Damaszkusz egyik elővárosában, és erről helyszíni vizsgálódásaik során bizonyítékokat gyűjtöttek össze az ENSZ vegyifegyver-szakértői.
Bár a szakértők nem foglaltak állást arról, hogy kik követték el a támadást, az Egyesült Államok Damaszkuszt tették felelőssé érte, és katonai beavatkozással fenyegetőzött. Az intervenciót az amerikai-orosz egyezség, és az annak nyomán pénteken elfogadott BT-határozat akadályozta meg. Feltehetően több ideggáztámadás is történt a két és fél éve dúló szíriai polgárháború során, és az ENSZ szakemberei jelenleg is Szíriában vannak, vizsgálják a többi esetet.
Az ENSZ adatai szerint a fegyveres belviszályban már több mint százezer ember vesztette életét Szíriában.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:28 Elfogtak egy férfit a brit miniszterelnök londoni házában történt tűzesettel kapcsolatban
- 6:27 DK: nem lehet eltitkolni a kínai hitel feltételeit
- 20:23 Tűz volt Keir Starmer brit miniszterelnök londoni házában
- 18:55 A Hamász átadta a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek Edan Alexander túszt
- 16:51 Főpolgármesteri Hivatal: Karácsony Gergely felmentette a BKV vezérigazgatóját
- 16:42 Kelemen Hunor levélben kéri az erdélyi magyar közösséget George Simion megállításához
- 14:00 Kisiklott egy vonat Debrecennél, miután kacsaszállító kamionnal ütközött - videó
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06