Megalakulhatna egy állandó szakértői csoport
V4-külügyminiszterek a Nyugat-Balkán támogatásáról
A nyugat-balkáni reformfolyamatokat támogató szakértői hálózat kialakítását kezdeményezik a visegrádi négyek - jelentették be csütörtökön Varsóban a V4-Nyugat-Balkán kibővített külügyminiszteri találkozó résztvevői.
2012.10.25 18:39MTIA soros lengyel visegrádi elnökség által szervezett ülésen a bolgár, a görög és a román külügyi tárca vezetője, valamint Stefan Füle, az Európai Bizottság bővítési és szomszédságpolitikai biztosa is részt vett. Magyarországot Martonyi János külügyminiszter képviselte.
A Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia által javasolt "V4 - Nyugat-Balkán szakértői hálózat a jogállamiságért és az alapvető jogokért" elnevezésű csoport célja a nyugat-balkáni országokban zajló reformfolyamatok erőteljesebb támogatása. A találkozó után kiadott közös nyilatkozat szerint az együttműködésnek köszönhetően megalakulhatna egy állandó szakértői csoport, amely a nyugat-balkáni országokat az EU-csatlakozási tárgyalásokon is támogatná.
A találkozót összegző sajtótájékoztatón Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a többéves pénzügyi keretet illető részletkérdésekben léteznek érdekkülönbségek, de a visegrádi csoport közösen fog harcolni azért, hogy az Európai Unió "becsvágyó költségvetése" mihamarabb létrejöjjön.
A lengyel külügyminiszter rámutatott: a találkozón az egymással rossz kapcsolatban álló Macedónia és Görögország, illetve Szerbia és Koszovó képviselői is részt vettek, ami nemcsak az EU erős vonzerejére utal, de azt is bizonyítja, hogy a bővítési folyamatban a V4-ek fontos szerepet töltenek be.
Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter ugyancsak újságírói kérdésre válaszolva elismerte, hogy amikor a visegrádi országok csatlakoztak az EU-hoz, kicsit könnyebb volt teljesíteni az elvárásokat, "nem volt még olyan magasra téve a mérce". De kiemelte, hogy a négy ország külső szakértői támogatás nélkül társult, míg a Nyugat-Balkán számíthat a tapasztalatok átadására.
Martonyi János hozzátette: a gazdasági válság nem akadályozhatja meg, és nem is lassíthatja a bővítési folyamatot.
Az európai integráció kérdésére Stefan Füle is kitért, hangsúlyozva, hogy több tagállam mély integrációjának köszönhetően az EU "nagyobb szervezetté és erősebb játékossá válhat a világban".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06