A két ország gazdasági kapcsolatainak mélyítése
Szili Katalin megkezdte hivatalos látogatását Kínában
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke vasárnap megkezdte hivatalos látogatását Kínában; programjai során Sencsenben (Shenzhen) ünnepélyesen lezárja a 2007 szeptemberében kezdődött Magyar Évad rendezvénysorozatot, illetve - magyar kormányzati egyetértéssel - kétoldalú tárgyalásokon vesz részt.
2008.06.01 14:33MTIAz Országgyűlés elnöke találkozik a makaói majd a hongkongi törvényhozás elnökével, tárgyalásokat folytat a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület elnökével, miniszterelnök-helyettessel, illetve az Országos Népi Gyűlés elnökével. A két ország gazdasági kapcsolatainak mélyítése érdekében látogatása során több alkalommal megbeszélést folytat kínai gazdasági szakemberekkel és üzletemberekkel.
Magyarország célja, hogy folyamatosan fenntartsa és sokoldalúan fejlessze kapcsolatait Kínával, éppen e célt szolgálják a legfelső politikai szinten az Országgyűlés elnökének mostani pekingi tárgyalásai - áll a Külügyminisztérium vasárnapi közleményében. Emlékeztetnek arra, hogy tavaly Kínában járt a kormányfő, valamint hat miniszter, a múlt hónapban pedig az Alkotmánybíróság elnöke, továbbá a legfőbb ügyész kereste fel Pekinget. Gyakoriak a két fél között a szakmai konzultációk, ideértve az emberi jogi párbeszédet, aminek célja magyar részről, hogy a rendszerváltás tapasztalatainak átadásával segítse az ázsiai nagyhatalom politikai átalakulását.
A két ország közti kereskedelem értéke a múlt évben meghaladta a 6,1 milliárd dollárt, ebből több mint 1 milliárd volt a magyar kivitel értéke. Magyarország szeretné, ha a jövőben nőne a kivitel értéke, ugyanakkor nagyobb arányban jelenne meg a magyar gazdaságban a kínai tőke és új típusú együttműködési formák honosodnának meg. A kedvező Magyarország-kép kialakítását szolgálja a "Magyar Évad", amelynek kedvező hatása már most is érezhető a kétoldalú kapcsolatokban, és amelynek záróeseményein részt vesz Szili Katalin.
Az Országgyűlés elnöke útjával azt is szeretné elérni, hogy Kína a látogatás révén is meggyőződjön arról: Magyarország erősíteni kívánja a kétoldalú kapcsolatokat. Magyarország szándéka alátámasztja, hogy Kína - az ország hatalmas területe, több mint egymilliárdos lakossága, világgazdasági súlya és nemzetközi státusza folytán aligha kerülhető meg a legtöbb globális kérdés kezelésében. A Külügyminisztérium szerint Magyarország - a nemzetközi közösséghez hasonlóan - az együttműködés elmélyítésével részesülhet a kínai gazdasági fellendülés előnyeiből, és ösztönözheti a kínai felemelkedés békés jellegét, az általánosan elfogadott demokratikus értékek érvényre jutását.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:35 Karácsony Gergely: két és fél paksi atomerőműnyi energia rejlik a budapesti temetőkben
- 22:46 Batman járja Ráckeve utcáit éjszakánként - már többször is látták a titokzatos alakot
- 16:10 Köztársasági elnökké választották Baka Andrást
- 10:49 Kapitány István: kizárják az OPUS TITÁSZ-t az RRF-pályázatokból
- 10:37 Megrongálták a zsámbéki polgármester családjának két autóját
- 8:59 Egyetlen pillanat is elég a bajhoz - a rendőrség videóval figyelmezteti a rollereseket
- 6:54 Szarófantom tartja izgalomban Orosházát - a lakosság segítségével keresik a rejtélyes alakot
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


