"Kiterjedt és módszeres jogsértések"
Embereket kínoznak: elítélte Szíriát az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa csütörtöki határozatában elítélte Szíriát a polgári lakossággal szemben elkövetett "kiterjedt és módszeres jogsértések" miatt.
2012.03.01 12:52MTIA határozatban felszólítják Damaszkuszt, hogy "azonnal vessen véget minden emberi jogsértésnek és a lakosság elleni támadásoknak", szüntesse be az erőszakot. Követelik, hogy a rezsim biztosítson szabad és akadálymentes belépést az országba az ENSZ és egyéb humanitárius szervezetek számára, hogy azok felmérhessék a Homsz városában és egyéb ostromlott területeken uralkodó állapotokat, valamint segélyszállítmányokat juttassanak el az erőszak által érintett civileknek.
A határozat az esetleges emberiesség elleni bűncselekményekkel kapcsolatos bizonyítékgyűjtést és a felelősök bíróság elé állítását is kilátásba helyezte.
Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a testület előtt elhangzott beszédében leszögezte, támogatja, hogy a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé utalják az közel-keleti ország ügyét, miután a szíriai helyzettel kapcsolatos korábbi ENSZ-jelentés emberiesség elleni bűncselekmények vádját fogalmazta meg.
A 47 tagú szervezet 37 igen és három nem szavazat mellett fogadta el a Törökország, Katar, Kuvait és Szaúd-Arábia által beterjesztett határozatot, három tag tartózkodott, négyen pedig nem szavaztak. Nemmel szavazott Oroszország, Kína és Kuba. Szíria széke üres maradt az ülés alatt, miután az ország képviselője kedden kivonult a tanács üléséről, a terrorizmus támogatásával és az országában uralkodó válsághelyzet elnyújtásával vádolva a szervezetet.
A rendelkezés nem bír jogilag kötelező erővel, de jelentős erkölcsi súlya van, ezért egyes várakozások szerint hozzájárulhat egy Damaszkuszt elítélő ENSZ-határozat elfogadásához a Biztonság Tanácsban. Ezen várakozásoknak ellentmond azonban, hogy a csütörtökön is nemmel szavazó Oroszország és Kína korábban már megvétózta a Bassár el-Aszad elnök rezsimjét elmarasztaló BT-határozattervezetet, attól tartva, hogy az - a líbiai eseményekhez hasonlóan - egy, a szíriai vezetés megdöntésére irányuló nyugati katonai beavatkozáshoz vezethet.
A genfi székhelyű Emberi Jogi Tanács tavaly decemberben már elmarasztalta Damaszkuszt az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok "általános, rendszeres és súlyos" megsértése miatt.
Az ENSZ legfrissebb adatai szerint a tavaly március óta tartó erőszak során eddig több mint 7500 ember vesztette életét Szíriában.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:09 Lövöldözés egy kaliforniai főiskolán
- 20:08 Angliában kitiltják a transznemű nőket a női futballból
- 18:56 Kettős jubileum a pápai Nagytemplomban
- 16:41 Ezért hagyd ki inkább a banánt a smoothie-ból!
- 14:24 Izrael történetének legnagyobb erdőtüzei tombolnak - videók
- 12:21 Izrael légi csapásokat hajtott végre a szíriai elnöki palota közvetlen környezetében
- 10:00 A Győzelem Napjára időzített terrorcselekményt hiúsítottak meg Oroszország déli részén
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06