Heves törzsi harcok folynak a déli országrészben
Továbbra sincs béke Líbiában
Heves harcok folynak több mint egy hete Líbia délkeleti, sivatagi térségében, és már jóval több mint száz ember életét vesztette.
2012.02.21 18:27MTIA nemzetközi vöröskereszt úgy tudja, hogy csak az elmúlt 24 óra alatt ötven civilt öltek meg a háborúskodásban. Az egymással harcoló al-Zvija és a Tubu törzs régi rivális, de a jelentésekből az nem derül ki, hogy most mi robbantotta ki az összecsapásokat, amelyek Kufra oázisban kezdődtek 12-én.
A vöröskereszt egyik mentőse szerint Kufra város rakéták és aknagránátok robbanásaitól és kézi lőfegyverekből leadott lövésektől hangos. Több száz család elmenekült észak felé - mondta.
A tubuk vezetője, Isza Abdelmadzsid szerint ők már a Kadhafi-rendszerben is háttérbe voltak szorítva, most pedig ki akarják irtani őket. Az al-Zvíja szóvivője azt állította, hogy a város Csádból és Szudánból érkezett fegyveresek ellen harcol.
A hírügynökségi jelentésekre reagálva egy kormányszóvivő este bejelentette, hogy "erőket küldenek a helyszínre a város és a déli határok védelmében, és megakadályozzák külföldiek bejutását Líbiába". A szóvivő az áldozatok számáról szóló híreket nem tudta megerősíteni.
A 40 ezer lakosú Kufrán át vezetnek a sivatagi utak Egyiptom, Szudán és Csád felé, és régóta a csempészet stratégiai pontjának számít. Egy tripoli forrás szerint amikor Abdelmadzsidot megbízták a déli határok ellenőrzésével, a tubuk átvették az ellenőrzést a csempészet fölött is, és a zviják erre reagáltak.
Líbia új vezetői elismerik, hogy a kormány nem elég erős a különféle milíciák lefegyverzéséhez, amelyek megszállták a helyi önkormányzatokat, és a központi hatalom riválisaként viselkednek. Musztafa Abdel Dzsalíl, az Átmeneti Nemzeti Tanács elnöke egy keddi interjúban kijelentette, hogy a régi rendszer hívei továbbra is fenyegetést jelentenek, és évekbe fog telni, amíg megbirkóznak a súlyos örökséggel, a korrupcióval és a gyanakvással. A politikus azt is beismerte, hogy már ők is követtek el hibákat.
A kormány este bejelentette, hogy két hetet ad a milíciáknak arra, hogy átadják a határátkelők ellenőrzését. "Minden határátkelő pontot, legyen az szárazföldi, tengeri vagy légi át kell adni a belügyminisztériumnak két héten belül" - hangzik a kormány internetes oldalára föltett közlemény.
A főváros, Tripoli repülőterét például Zenten városából érkezett fegyveres tartják kézben - jegyzi meg az egyik jelentés.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06