Soha nem látott összhang

Erdogan tagadta: nincs intézményi válság Törökországban

Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök tagadta, hogy válság lenne a legfontosabb török állami intézmények között, hangsúlyozván, hogy azok soha nem látott összhangban működnek együtt - közölte hétfőn a Hurriyet Daily News című török napilap hírportálja.

2012.02.20 18:43MTI

Erdogan - aki nemrég vastagbél-műtéten esett át - az operáció óta először szólalt meg, s emellett első ízben nyilatkozott azóta, hogy tíz nappal ezelőtt nagy port kavaró eljárás kezdődött a török Nemzeti Hírszerzési Ügynökség (MIT) tagjai ellen.

"Az igazságszolgáltatás, a rendőrség, a hadsereg és a hírszerzés teljes összhangban áll" - mondta az üggyel kapcsolatos visszhangokra reagálva Erdogan, hozzátéve, hogy az ezzel ellentétes állítások nem szolgálják az ország érdekét. Egy különleges felhatalmazású isztambuli ügyész február 10-én beidézte Hakan Fidant, a MIT vezetőjét valamint a szervezet két további tisztségviselőjét, hogy kihallgassa őket a Kurdisztáni Közösségek Uniójával (KKU) kapcsolatban, amely a Törökország által terrorszervezetként aposztrofált Kurdisztáni Munkáspárt feltételezett városi szárnya.

Az ügyész többek között kötelezettségszegés vádja miatt akarta kihallgatni őket, azt állítva, hogy túllépték hatáskörüket. Az eljárás miatt Sadettin Sarikaya különleges felhatalmazású ügyészt és az akciót kivitelező vezető rendőrségi tisztségviselőket azonnal leváltották posztjukról, a kormány pedig olyan törvényt fogadott el, amely mentesítette a titkosszolgálati illetékeseket a tanúvallomás kötelezettsége alól.

Az ellenzéki sajtó mindezt az állami intézmények, azon belül a kormányhoz hű szolgálatok illetve a rendőrség és az igazságszolgáltatás közötti harcként értelmezte.

A módosított MIT-törvény 26-ik cikkelye szerint a szervezet tagjainak kivizsgálása a miniszterelnök engedélyéhez kötött, így jelenleg minden szem Erdoganra szegeződik, aki betegszabadságáról visszatérve várhatóan a héten szembesül majd a Fidan kihallgatására vonatkozó ügyészségi kérelemmel. Bekir Bozdag kormányfő-helyettes ezzel összefüggésben úgy fogalmazott: a MIT-tagjai nem állnak törvényen felül, és bűncselekmény esetén felelősségre fogják őket vonni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.