10 éve demonstrálnak
"Megfelelő védelem:" felszámolták a britek a demokráciafalut
Felszámolta a londoni rendőrség a brit parlament előtt több mint egy évtizede létesített "demokráciafalut", érvényt szerezve annak a törvénynek, amely tiltja egyes kiemelt helyszíneken a folyamatos tiltakozó demonstrációkat.
2012.01.17 13:10MTIEz volt a világ leghosszabb ideig tartó folyamatos béketüntetése. A harminc sátorból álló tábort eddig létezett formájában 2010 tavaszán alakították ki a londoni Parlament-téren, a háborús győző, Winston Churchill néhai miniszterelnök háromméteres bronzszobrának árnyékában békeaktivisták, akik elsősorban az afganisztáni háborúban vállalt brit katonai szerep ellen tiltakoztak.
A téren azonban már 2001 óta táboroztak tiltakozók, akik az afganisztáni beavatkozás, majd a guantánamói börtöntábor, 2003-tól pedig az iraki háború, és általánosságban minden fegyveres intervenció ellen demonstráltak.
Az eredeti tábor kezdeményezője, Brian Haw veterán békeaktivista, aki tíz évet töltött a téren, tavaly rákbetegségben elhunyt, de követői a helyszínen maradtak. Eltávolításukra több kísérlet is történt. Tavaly - miután a londoni városháza erre engedélyt kapott a felsőbíróságtól - a hatóságok már le is bontották a tér gyepén felvert tábort, a tiltakozók azonban rögtön újraépítették a sátrakat a füves területet körülvevő járdán, amely a Westminster kerület kezelésében van, és így a londoni közgyűlés kilakoltató határozata arra nem vonatkozott.
A brit parlament azonban tavaly év végén törvényt alkotott a "rendőrségi reformról és a társadalmi felelősségről", és ennek egyik külön passzusa tételesen felsorolja azokat a kiemelt helyszíneket, amelyeken tilos "táborszerű" tiltakozó demonstrációkat tartani. E helyszínek közé tartozik a parlament előtti tér, a kormányzati negyed főutcája, a Whitehall, valamint a parlamenttel szemközt emelkedő Westminster apátság.
A Scotland Yard kedden bejelentette, hogy e törvény alapján előző éjjel felszámolta a parlament előtti sátortábort, és két személyt őrizetbe vett. Boris Johnson, London konzervatív párti polgármestere a BBC rádióban "vandalizmusnak" nevezte, hogy a tiltakozók a világörökség részének nyilvánított Parlament-téren vertek tábort.
Johnson szerint "épp ideje volt", hogy a tér "megfelelő védelmet kapjon".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 5:41 A venezuelai földrengésben meghalt a korábbi MLB-játékos gyönyörű felesége
- 22:05 Gyalogosok közé hajtott egy autó Londonban
- 21:14 A szerb elnök bejelentette a lemondását, de a politikában marad
- 20:10 Négyen meghaltak a 3-as főúton Bükkábránynál történt balesetben
- 18:08 Csak délután három ember merült el a Dunában. Egyiküket holtan találták meg, két embert továbbra is keresnek
- 16:16 Utah államában már százezer hektárnál nagyobb területet perzselt fel bozóttűz
- 14:04 Azonnal megszűnt az MTVA és a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatóinak megbízatása
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


