Baloldali elnököt választott a francia szenátus
Politikai földrengés Franciaországban
A szocialista Jean-Pierre Bel személyében először választott baloldali elnököt szombaton a francia szenátus, alig egy héttel az után, hogy az V. köztársaság történetében először került többségbe a baloldal a parlamenti felsőházban.
2011.10.01 21:52MTIA szenátus elnöke a második ember a hivatali rangsorban az államfő után, és a helyébe lép, amennyiben az előbbit valami akadályozza hivatala ellátásában.
A közvélemény előtt szinte teljesen ismeretlen 59 éves Belt - aki 2004 óta volt a szocialisták szenátusi csoportjának vezetője - 179 szavazattal már az első fordulóban elnökké választották. Ez azt jelenti, hogy kormánypárti szenátorok is szavaztak rá, miután a baloldalnak (szocialisták, kommunisták, zöldek, radikális baloldaliak) 177 képviselője van az újjáválasztott felsőházban.
Az eddigi kormánypárti elnök, Gérard Larcher 134, a centrista Valérie Létard 29 voksot kapott.
A 348 fős testületből 347-en adták le voksukat, ebből öt volt érvénytelen, így 172 szavazatra volt szükség a győzelemhez, Bel ennél hét szavazattal többet kapott. Amint a korelnök, a 86 éves Paul Verges kommunista szenátor bejelentette Bel megválasztását, a baloldal hatalmas tapsviharban tört ki, s a kormánypárt soraiból is tapssal köszöntötték az első szocialista elnököt.
Az elnöki tribün előtt Gérard Larcher gratulált utódjának, aki első beszédében azt ígérte, hogy a felsőházat nem kívánja baloldali bástyává átformálni, ugyanakkor "a szenátus reformjára", "több átláthatóságra és több szerénységre" kérte a testületet, ahol "az ellenzéket is tisztelni fogják".
"Múlt vasárnap az elektorok a változásra szavaztak. Kifejezték elégedetlenségüket és elvetették azokat az irányokat, amelyekből nem kérnek többé. Egy új szenátust szeretnének" - hangsúlyozta az elnök. Hozzátette: "Meg kell változtatnunk testületünk imázsát, amihez több átláthatóságra és több szerénységre van szükség".
A szenátusi többség megváltozásának elsősorban lélektani hatása van hét hónappal az elnökválasztás előtt. Az alkotmány értelmében a nemzetgyűlés mondja ki az utolsó szót a törvényjavaslatokról, így a felsőház gátolhatja, de nem akadályozhatja meg a Nicolas Sarkozy elnök kormánya által benyújtott törvények elfogadását.
Franciaországban mindazonáltal "politikai földrengésként" értékelték, hogy a múlt vasárnap a jobboldal 1958 óta először elvesztette az irányítást a felsőházban, s ezt a 2012-es elnökválasztás tükrében a kormánypárt számára komoly figyelmeztetésként értékelték.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06