2009 legkártevőbb szoftverei

A spammerek tudták ki ölte meg Michael Jacksont?

Ki volt 2009 öt "legveszélyesebb" híressége? Tényleg tudták a spammerek, ki ölte meg Michael Jacksont? A Symantec év végi összefoglalójában részletezi, melyek voltak a legveszélyesebb kártevő szoftverek 2009-ben, mik voltak az év legfőbb internetbiztonsági tendenciái, és rávilágít, milyen trendek várhatóak 2010-ben.

2009.11.30 09:13ma.hu

2009-ben a kiberbűnözők arra használják a celebekről szóló híreket, a politikai eseményeket, a pénzügyi válságot, a közösségi szájtok népszerűségét és a többi fő tendenciát, hogy a lehető legtöbb embert verjék át. Káros hivatkozások követésére, kártevő szoftverek letöltésére próbálták rávenni a felhasználókat. A kártevő szoftverek túlnyomó többségének legfőbb célja a haszonszerzés.

„Itt az ideje, hogy az emberek szembeszálljanak a veszélyekkel és védekezzenek” – hangsúlyozta Teasdale Harold, a Symantec Képviselet területi igazgatója. „A levélszemetelőknek és az átverőknek nem szabad nyerniük. A fogyasztóknak tisztában kell lenniük azokkal a trükkökkel, amelyekkel csőbe akarják húzni őket, és óvatos viselkedéssel, védelmük és PC-ik hibajavításainak napra készen tartásával kell védekezniük.”

A Symantec rámutat, milyen irányt vesznek a kártevő szoftverek 2010-ben:

Tudja-e, hogy kik az igazi barátai? – A közösségi hálózatok webhelyeinek népszerűsége jövőre is példátlan mértékű növekedésnek néz elébe, így az ellenük elkövetett csalások szaporodása is előre látható.

A pánikszoftverek gyártói egyre több erőfeszítést tesznek – 2010-ben a pánikszoftverek (például a hamis vírusirtók) gyártói várhatóan tovább fognak lépni, a számítógépet használhatatlanná téve „túszul ejtik” azt, amíg gazdája meg nem fizeti a „váltságdíjat”.

Nő a maces és a mobil kártevő szoftverek száma – A Mac és az okostelefonok 2010-ben várhatóan továbbra is népszerűek maradnak, sőt, ezekkel az eszközökkel mindennapos lesz a pénzügyletek lebonyolítása is. Emiatt még több támadó fog időt szentelni az ilyen eszközök kihasználására szolgáló kártevő szoftverek létrehozására.

Csak óvatosan a Twitterrel!
– A rövidített URL-ek igen felkapottak a Twitteren és a többi közösségi hálózat webhelyén. Mivel az embereknek gyakran fogalmuk sincs arról, hogy egy rövidített URL-lel hová jutnak, az adathalászok álcázhatják a hivatkozásokat, és kártevő webhelyre irányíthatják őket.

A levélszemetelők megszegik a szabályokat – A folytatódó pénzügyi válság miatt láthatóan egyre több szervezet árul jogtalanul e-mail címlistákat, a még kevésbé tisztességes piaci szereplők pedig levélszemetelésre használják azokat.

Kibercsibészek
– Egyre több támadó utazik kifejezetten önre, hogy rávegye a kártevő letöltésére. Azt hihetné, hogy az, amit letölt, teljesen ártalmatlan, pedig nem az. Ezzel személyazonosság-lopásnak vagy más kiberbűncselekménynek teheti ki magát. A Symantec becslése szerint a hiszékenységre építő támadások száma minden bizonnyal nőni fog 2010-ben.

Szakosodott kártevők – 2009-ben nagymértékben szakosodott, bizonyos pénzkiadó automaták kihasználására tervezett kártevő létezésére derült fény. Ez arra utal, hogy a kártevő szerzője bennfentes, aki pontosan tudja, hogyan működnek ezek a rendszerek és milyen visszaélési lehetőségek adódhatnak. Ez a trend várhatóan 2010-ben is folytatódik.

Fennáll az esélye annak is, hogy mind a választásokon használt, mind a valóságshow-k és televíziós vetélkedők nyilvános telefonos szavazásainak elektronikus szavazórendszerei is a kártevőterjesztők célkeresztjébe kerülnek. Egy dolog biztos: ahol elektronikus eszközök a bűnözők által pénzszerzésre használható, személyes információt tárolnak, ott keresni fogják a módját, hogyan lehet ahhoz hozzájutni.

Egy dolog biztos: ahol elektronikus eszközök a bűnözők által pénzszerzésre használható, személyes információt tárolnak, ott keresni fogják a módját, hogyan lehet ahhoz hozzájutni. A Symantec azt tanácsolja, hogy legyünk elővigyázatosak, és óvjuk magunkat, személyes adatainkat és saját számítástechnikai eszközeinket a bajtól.
– Ne nyissuk meg a gyanús e-maileket és csatolmányokat!
– Ne válaszoljunk a személyes információt kérő e-mailre!
– Használjunk jó hírű gyártótól származó és jó hírű csatornán át beszerzett, napra kész védelmi megoldást!
– Ha egy alkalmazás internetes hozzáférésének engedélyezéséről vagy elutasításáról kell dönteni, mindig az elutasítást válassza, kivéve, ha tökéletesen biztos abban, hogy az elérendő hely valódi és biztonságos!
– Ha vezeték nélküli hálózatot használ, védje azt jelszóval, és ne engedje meg, hogy ismeretlen számítógépek hozzáférjenek otthoni hálózatához!
– Betűk és számok keverékéből álló, rendszeresen megváltoztatott, erős jelszavakat használjunk!
– Ne adjuk meg bankkártyánk adatait nem védett webhelyen! Ellenőrizzük, hogy a böngészőben a címsor https://-sel kezdődik, és a képernyő jobb alsó sarkában látható-e a lakat!
– Használjunk webhelyminősítő szolgáltatást, ami az adott webhely felkeresése előtt tájékoztat arról, hogy az veszélyes lehet-e!
– A banki és hitelkártya-kimutatásokat rendszeresen ellenőrizzük, hogy nincs-e rajtuk gyanús tranzakció!

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.