Tech

A CIA és Google: Egy titkos szövetség a digitális világ felett?

Az amerikai techóriás, a Google, számos alkalommal került hatósági vizsgálat alá a versenyjogi szabályok megsértése miatt. Azonban a cég és az Egyesült Államok hírszerzése, különösen a CIA közötti kapcsolat is régóta vita tárgyát képezi.

2025.02.11 08:08ma.hu

A kezdetektől fogva a Google fejlesztése nem csupán egy technológiai innováció volt, hanem egy olyan eszköz, amely jelentős szerepet játszott az amerikai hírszerzés globális információs dominanciára törekvő stratégiájában.

A Pentagon még a Clinton-kormányzat idején, 1994-ben hozta létre a Highlands Forum nevű magánszektorbeli kezdeményezést. Az INSURGE INTELLIGENCE kutatási projekt szerint ennek célja egy olyan „hálózatközpontú hadviselési” stratégia kidolgozása volt, amelyben a védelem, a hírszerzés és a technológiai fejlesztések szoros együttműködésben működnek.

A 2001. szeptember 11-i terrortámadások után az amerikai hírszerző ügynökségek kihasználták a kialakult helyzetet, hogy igazolják nemcsak a közel-keleti katonai beavatkozásokat, hanem a polgári lakosság tömeges megfigyelését is.

A CIA már az 1990-es években elindította a Massive Digital Data Systems (MDDS) programot, amelynek célja a digitális lábnyomok nyomon követése és fejlettebb keresési technológiák kidolgozása volt.

Hogy ezt még hatékonyabbá tegye, az amerikai hírszerzés 1999-ben létrehozta saját kockázati tőkebefektetési vállalatát, az In-Q-Tel-t. Ennek feladata az volt, hogy olyan technológiákba fektessen be, amelyek hasznosak lehetnek a hírszerzés számára.

Eközben két PhD-hallgató a Stanford Egyetemen, Sergey Brin és Larry Page, éppen egy olyan keresőmotoron dolgozott, amelynek fejlesztése tökéletesen illeszkedett az amerikai hírszerzés törekvéseihez. A Google előfutárának számító keresőtechnológia fejlesztését CIA által finanszírozott programok támogatták, amelyeket kifejezetten a tömeges megfigyelés eszközeinek tökéletesítésére hoztak létre.

A Google és az amerikai hírszerző ügynökségek közötti szoros együttműködés egyik legnagyobb bizonyítéka Edward Snowden 2013-as leleplezése volt. A volt NSA-dolgozó nyilvánosságra hozta, hogy az ügynökség közvetlen hozzáférést kapott a Google szervereihez a titkos PRISM program keretében. Ennek segítségével az amerikai kormány hatalmas mennyiségű adatot gyűjthetett be az amerikai állampolgárokról, szövetségeseiről és külföldi személyekről egyaránt.

Egy 2022-es jelentés szerint a Google szinte minden részlegében dolgoznak volt CIA-ügynökök, ami tovább erősíti a cég és az amerikai hírszerzés közötti kapcsolatokról szóló feltételezéseket.

Az elmúlt években a Google több perrel is szembenézett az adatkezelési gyakorlatai miatt. A vádak szerint a cég visszaélt a felhasználók adataival és megsértette a magánélethez való jogukat.

A Google és a CIA kapcsolata hosszú évek óta megosztó téma, amely komoly aggályokat vet fel a digitális világban zajló megfigyelések, a szólásszabadság korlátozása és a globális információs kontroll kapcsán. Az amerikai hírszerzés és a techóriás együttműködése azt mutatja, hogy a modern technológia nemcsak az innováció, hanem a geopolitikai hatalom eszköze is lehet.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.