Tech

Nagy-Britannia titkos rendelettel kényszerítené az Apple-t a felhasználók adatainak kiadására

Titkos rendelet a kormányzati hozzáférés érdekében.

2025.02.08 10:23ma.hu

A brit kormány állítólag arra utasította az Apple-t, hogy építsen be egy hátsó kaput (backdoor) az iCloud titkosított adatainak eléréséhez – írta a Washington Post. Az intézkedés lehetővé tenné a brit hatóságok számára, hogy hozzáférjenek az Apple-felhasználók titkosított felhőalapú adataihoz világszerte.

A jelentés szerint a brit kormány úgynevezett „Technical Capability Notice" irányzott elő az Apple számára. Ez az Investigatory Powers Act (IPA) nevű jogszabály alapján történt, amelyet ellenzői „Kémkedési törvényként” (Snoopers’ Charter) emlegetnek.

Az IPA lehetőséget ad a brit hatóságoknak arra, hogy rákényszerítsék a technológiai vállalatokat a felhasználói adatokhoz való hozzáférés biztosítására, ha azt bűnüldözési vagy nemzetbiztonsági okok indokolják. A törvény azt is kimondja, hogy bűncselekménynek számít nyilvánosságra hozni, ha egy vállalat ilyen követelést kapott.

A Washington Post szerint az Egyesült Királyság most arra utasította az Apple-t, hogy biztosítson egy módot a titkosított iCloud-adatok visszafejtésére. Jelenleg az Apple felhőszolgáltatásának végpontok közötti titkosítása (end-to-end encryption) biztosítja, hogy csak a felhasználók férhessenek hozzá az adataikhoz, és még maga az Apple sem tudja azokat dekódolni.

Szakértők szerint egy ilyen hátsó kapu létrehozása gyengítené a kiberbiztonságot és veszélyes precedenst teremtene.

Daniel Castro, az Information Technology and Innovation Foundation amerikai alelnöke szerint „a brit kormány túlkapása igazolhatatlan, és veszélyezteti az emberek és vállalkozások biztonságát világszerte”.

Az Apple korábban már jelezte, hogy nem hajlandó hátsó kapukat beépíteni a rendszereibe. Tavaly márciusban a vállalat egy brit parlamenti bizottságnak benyújtott dokumentumban arra figyelmeztetett, hogy az IPA „arra kényszerítheti a cégeket, hogy beépítsék a kormányzati megfigyelés eszközeit a szoftvereikbe”. Az Apple akkor azt közölte: „Soha nem építünk be hátsó kaput”, és ha erre kényszerítenék, inkább kivonulna a brit piacról bizonyos biztonsági funkciókkal együtt.

Ross McKenzie, az Addleshaw Goddard ügyvédi iroda adatvédelmi szakértője szerint az Egyesült Királyság és az Apple közötti vita EU-szintű problémákat is okozhat, és veszélybe sodorhatja az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti adatmegosztási egyezményeket.

A brit biztonsági szervek régóta bírálják a titkosítást, mondván, hogy megnehezíti a bűncselekmények és a terrorizmus elleni küzdelmet.

Ken McCallum, az MI5 brit hírszerző ügynökség vezetője tavaly októberben kijelentette: „A titkosítás akadályozhatja a bűncselekmények felderítését. Fontos, hogy legyen módunk legális, arányos hozzáférést biztosítani bizonyos esetekben”. Szerinte „a magánélet védelme és az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés egyensúlyban tartható, ha elkerüljük a szélsőséges álláspontokat”.

A brit Belügyminisztérium nem volt hajlandó kommentálni az ügyet. „Nem nyilatkozunk operatív ügyekben” – közölték a Guardian megkeresésére.

Az Apple már korábban is szembeszállt kormányzati szervekkel a titkosítás védelme érdekében.

2016-ban az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) bírósági végzéssel próbálta kikényszeríteni, hogy az Apple feltörje egy San Bernardino-i terrorista iPhone-ját. A cég ezt elutasította, arra hivatkozva, hogy az FBI olyan eszközt kér, amelyet nem birtokol, és amelynek létrehozása veszélyes precedenst teremtene.

Végül az FBI egy izraeli kiberfegyver segítségével törte fel a telefont, de állítólag nem találtak rajta értékes információkat. Később kiderült, hogy az izraeli Pegasus kémszoftvert több tízezer iPhone feltörésére használták világszerte, köztük újságírók, ellenzékiek és államfők telefonjainak megfigyelésére.

A mostani brit követelés ismét megmutatja az egyre élesebb konfliktust a kormányzati megfigyelési igények és a technológiai cégek adatvédelmi elvei között. Ha az Apple enged a brit kormánynak, az világszerte veszélyeztetheti a felhasználók magánéletét. Ha viszont elutasítja, az akár a brit piacról való részleges kivonulását is eredményezheti.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.