Oktatás
Minimum 13 éves korhoz kötné az iskolákban a mesterséges intelligencia használatát az UNESCO
Úgy ítélték meg, hogy a hatóságok nincsenek felkészülve a mesterséges intelligencia iskolai alkalmazásával kapcsolatos etikai problémák kezelésére.
2023.09.08 07:05MTIFelszólította csütörtökön a kormányokat az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO), hogy haladéktalanul alkossanak iskolai szabályokat a mesterséges intelligencia eszközeinek, például a ChatGPT chatbotnak az alkalmazására, köztük korlátozást a legfiatalabbak számára.
A csütörtökön közzétett útmutatóban az UNESCO úgy ítélte meg, hogy a hatóságok nincsenek felkészülve a mesterséges intelligencia iskolai alkalmazásával kapcsolatos etikai problémák kezelésére.
A nevelésügyi szervezet az útmutató szerint azt javasolja, hogy kössék legalább 13 éves korhatárhoz a generatív mesterséges intelligencia alkalmazását.
Egy amerikai törvény szerint a ChatGPT-t már csak tizenhárom év felettiek használhatják - emlékeztettek a jelentésben.
Az iskolákban a tanárok ilyen eszközökkel történő helyettesítése befolyással lehet a gyermekek érzelmi jólétére, és védtelenné teheti őket a manipulálással szemben - figyelmeztetett a párizsi székhelyű ENSZ-szervezet.
Az UNESCO főigazgatója, a francia Audrey Azouley egy közlemény szerint rámutatott, hogy "a mesterséges intelligencia kiváló lehetőség lehet az emberiség számára, de károkat is okozhat".
"Az oktatásban nem szabad bevezetni kormányzati szabályozás nélkül" - hangsúlyozta a főigazgató.
A generatív mesterséges intelligencia programjai megsokasodtak azóta, hogy 2022-ban az OpenAI kaliforniai start-up cég által kidolgozott ChatGPT bebizonyította: néhány tömören megfogalmazott kérdés alapján esszék, versek és összefüggő beszélgetések generálására képes.
A technológia sikere miatt felmerült az aggály, hogy új formái alakulhatnak ki az iskolai, egyetemi plagizálásnak, illetve egyenesen a csalásnak, viszont van létjogosultsága a tágabban vett oktatás területén.
Az UNESCO ajánlásában rámutatott, hogy a mesterséges intelligencia eszközei segíthetik a diákokat a tanulás megkönnyítésében, mint például feliratok gyártása, de a kormányoknak szabályozniuk kell az alkalmazást.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:54 Romániában többen meghaltak, emberek százait kellett evakuálni a heves esőzések és áradások miatt
- 6:35 A szerb elnök jóváhagyta a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítását
- 22:27 Meteorológia: az elmúlt két napban 10-15 Celsius-fokkal esett vissza a hőmérséklet a hét elejéhez képest
- 20:25 A kormány tárgyal Brüsszellel a határvédelmi kerítés költségeinek részbeni megtérítéséről
- 18:24 Hétfőtől harmadfokúra emelkedik az árvízvédelmi készültség a fővárosban
- 16:21 Brutális baleset Szeghalomnál - Egy ember meghalt, öten megsérültek
- 14:32 OVF: az előrejelzés nagyon bizonytalan, de folyamatosan finomítják az árvíz elleni védekezés tervét
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06