Ezekre ne kattintson!
Itt a fertőző weboldalak toplistája
Míg néhány évvel ezelőtt a legtöbb internetes kártevő az erotikus oldalakon keresztül került a látogatók számítógépeire, mára a technológiai és telekommunikációs oldalak a legfertőzőbbek.
2013.11.28 15:05Szilágyi Szabolcs - ma.hu
A vírusirtó szoftvereket gyártó G Data kategorizálta, hogy milyen témájú weboldalak terjesztenek leggyakrabban kártevőket. A toplistát 15,8 százalékkal a technológiai témájú szájtok vezetik - például letöltésgyűjtemények és hamis vírusirtó programokat kínáló weboldalak. A második helyet még mindig az erotikus tartalmú oldalak foglalják el, míg harmadiknak az üzleti témájú webszájtok futottak be - könnyen lehet tehát megfertőződni befektetési tippek után kutatva is.
Számos fertőzést terjesztenek a blogok, illetve a blogmotorokat használó céges weboldalak is. A G Data szakértői szerint ezekkel jellemzően az a probléma, hogy tulajdonosaik sokszor elfelejtkeznek a frissítések folyamatos telepítéséről, így a bűnözők az ismertté váló biztonsági réseken keresztül könnyedén manipulálhatják őket. A toplista elemzésekor a legfeltűnőbb, hogy egyetlen kategóriába sem lehet egyértelműen besorolni a fertőző weboldalakat, azaz ma gyakorlatilag bármilyen témájú szájtot felkeresve megfertőződhet egy védelem nélküli számítógép.
A fertőzés menete általában jellemzően rendkívül egyszerű. Ha nincs a számítógépen frissített, a webes forgalmat is folyamatosan vizsgáló vírusirtó szoftver, a kártevő településéhez elegendő lehet pusztán a weboldal meglátogatása. Máskor a bűnözők a hiszékenységet kihasználó emberi csapdát állítanak a látogatóknak: megkérik, hogy telepítsen egy videolejátszó bővítményt, vagy felajánlanak egy ingyenes - ámde fertőzött - szoftvert.
A G Data a kártékony weboldalakhoz sorolja az adathalász, adatokat eltulajdonító webszájtokat is, melyek tulajdonképpen nem fertőzik meg a számítógépet, de ugyanúgy ellopják a felhasználók adatait, ahogyan a kártevők teszik. A legegyszerűbb trükk az, ha közvetlenül bekérik a felhasználó hitelkártyaszámát. Nem érdemes bedőlni például annak a szájtnak, ahol "ellenőrizhetjük", hogy a hitelkártyánkkal milyen más weboldalakon fizettek már.
A szakértők szerint a fertőzések elkerüléséhez minden támadott platformon érdemes frissített, jogtiszta vírusirtó szoftvert használni, a Windows mellett beleértve az OS X alapú és androidos készülékeket is. Nem javasolt, hogy a kéretlen reklámlevelekben vagy a fórumbejegyzésekben található ismeretlen linkekre kattintsunk, fontos viszont, hogy az operációs rendszer mellett naprakészen tartsuk más alkalmazásainkat is.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:07 Pakisztán újabb rakétatesztet hajtott végre a fokozódó indiai feszültség közepette
- 6:54 Orosz Igla-S légvédelmi rakétákat kapott India a Pakisztánnal fokozódó feszültségek közepette
- 22:50 Trump 100%-os vámot vet ki a külföldi filmekre
- 20:31 Földrengéssorozat rázta meg Nyugat-Texast
- 18:25 Lemond parlamenti mandátumáról Orosz Anna, a Momentum képviselője
- 16:21 Változékony, gyakran csapadékos idő várható a héten
- 14:20 Boeing-karbantartási hiba miatt járatokat töröl a KLM
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06