Kétszer annyi esélyük van rá - nem tudni, miért
Bőrrákkal is számolhat a Parkinson-kóros?
A Parkinson-betegeknél mintegy megkettőződik a bőr festéksejtes daganatának, a malignus melanóma kockázata. A szakértők ebben a betegcsoportban évenkénti bőrgyógyászati kontrollvizsgálatot ajánlanak.
2011.06.15 13:05medipress.huA Parkinson-kór egy, az Egyesült Államokban mintegy egymillió embert érintő, központi idegrendszeri, folyamatosan rosszabbodó betegség, mely remegést és mozgási nehezítettséget okoz, kiterjedve a koordinációra és a járásra.
A melanóma egy rendkívül agresszív viselkedésű bőrdaganat, az Egyesült Államokban körülbelül 70 ezer esetet diagnosztizálnak évente. Ismert, hogy Parkinson-kóros betegeknél számos daganattípus kialakulásának kockázata csökkent, azonban Dr. Honglei Chen és az Amerikai Nemzeti Környezet- és Egészségtudományok Intézetének munkatársai szerint melanóma esetén növekszik a rizikó.
Az összefüggés ráadásul kétirányú: melanómásoknál magasabb a Parkinson-kór kialakulásának kockázata.

Sajnos, a jelenség pontos hátterét nem sikerült feltárni, de tény, hogy mindkét betegség kialakulásában mind genetikai, mind környezeti tényezők szerepet játszanak.
Mindazonáltal igen valószínűnek tűnik, hogy a daganatkockázat nincs kapcsolatban azokkal a gyógyszerekkel, amelyek a Parkinson-betegek kezelésében alkalmaznak.
A Neurology június 7-i számában megjelent tanulmány arra is kitér, hogy az UV-sugárzással kapcsolatba hozható daganatok közül csupán a melanóma kockázata volt fokozott Parkinson-kórosok esetén, vagyis a sugárzás is kizárható.
Az elemzés 12 korábbi tanulmányra terjedt ki, melye 1965 és 2010 közötti adatokat tartalmazott melanómát, illetve Parkinson-kórt illetően.
A tanulmányok egyenként csak maximum 10 esetet írtak le, amikor a két betegség találkozott, azonban az egészet összegezve mégis egyértelművé vált az összefüggés: férfiaknál a Parkinson-kór kétszeresre, nőknél másfélszeresre fokozza a melanóma kialakulásának kockázatát az egészséges populációhoz képest.
Azonban meg kell jegyezni, hogy mindkét betegség viszonylag ritka, emiatt az abszolút kockázat sem túl magas. Mindenesetre a kezelőorvosnak számolnia kell a lehetőséggel, ezért évente egyszer érdemes elküldeni a Parkinson-betegeket bőrgyógyászati kivizsgálásra.
Kapcsolódó írások:
- Parkinson-kórosból szexőrült transzvesztita
- Agystimuláló eszközt ültettek be Parkinson-kóros betegbe
- Biztató eredmények: Génterápiás kezeléssel a Parkinson kor ellen!
- Korai jelek utalhatnak a Parkinson- és az Alzheimer-kórra
- Minél tovább termékeny egy nő, annál kevésbé fenyegeti a Parkinson-kór
- Agyműtét a Parkinson kór kezelésére
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
- 10:56 Harry herceg: szeretnék kibékülni a családommal
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06