A kövérség megöli a szivet
A bal pitvar megnagyobbodását okozhatja a kövérség
A kövér embereknél fokozottabb a bal pitvar megnagyobbodásának rizikója, ami viszont a pitvarfibrilláció, az agyérkatasztrófa, valamint a halálozás kockázatát növeli, derül ki német kutatók vizsgálatából.
2009.11.13 08:17medipress.huA pitvarfibrilláció (pitvarremegés) a leggyakoribb szívritmuszavar. A kutatók 1212 huszonöt és hetvennégy év közötti résztvevőt vontak be vizsgálatukba, az utánkövetés 10 éven át tartott. Kiderült, hogy az elhízás és a magas vérnyomás szerkezeti és működési elváltozásokat okoznak a szívben, és a bal pitvar megnagyobbodás független rizikótényezői.
A pitvar megnagyobbodását tíz év elteltével a kövér betegeknél tapasztalták leggyakrabban. Ebben a csoportban a kezdeti átlagosan 10 százalékhoz képest 32 százalékra nőtt az elváltozás gyakorisága. A tanulmány megerősíti a bal pitvar megnagyobbodás és az obezitás közötti összefüggést leíró eddigi tanulmányokat. Korábbi vizsgálatok alapján feltételezték, hogy a jelentős súlytöbblet már fiatal korban a szív szerkezetének megváltozásához vezethet, ami későbbi szívbetegségek kialakulásának forrása lehet. A szerzők szerint éppen ezért a fiatal elhízottak folyamatos nyomon követése kiemelt jelentőséggel bír a szív elváltozásainak megelőzésében. Nem tudni még azonban, hogy a testsúly kontroll, vagy a mérsékelt fogyás valóban segít-e a bal pitvar megnagyobbodás elkerülésében.
Az eredményekről a Journal of the American College of Cardiology novemberi számában olvasható részletes beszámoló.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 18:45 Újabb hőhullám várható a héten
- 16:21 Azbesztmentesítési alappal segíti a kormány a szennyezett településeket
- 14:15 A falhoz vágtak egy kölyökmacskát Mosonmagyaróváron - rendőrségi feljelentés lett az ügyből
- 12:43 Kapitány István: folytatódik a minisztériumhoz tartozó állami vállalatok átvilágítása
- 10:42 Meteorológia: egy hét alatt közel 6 Celsius-fokkal csökkent a Balaton vizének hőmérséklete
- 8:32 Barbárok estek neki Gödöllőn a Leyland sövényeknek - életek munkáját tették tönkre
- 6:31 Pósfai Gábor: több mint 1,5 milliárd forintos koncert szervezésére is kapott megbízást a Lounge-cégcsoport
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Fórumozok róla
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


