Életmód

Megdöbbentő kutatás - már nem élünk egyre tovább

A szív- és érrendszeri betegségek a fő okozók.

2025.03.07 14:27ma.hu

Egy friss kutatás szerint Európában 2011 óta lelassult a várható élettartam növekedése, Anglia pedig különösen rosszul teljesít ezen a téren. A jelenség hátterében az egészségtelen táplálkozás, az elhízás, a mozgásszegény életmód és a Covid–19 világjárvány hatásai állnak.

A University of East Anglia és partnerei által végzett kutatás, amely a The Lancet Public Health szaklapban jelent meg, megállapította, hogy míg a 20. század folyamán az orvostudomány fejlődése folyamatosan növelte a várható élettartamot, az elmúlt évtizedben ez a trend megtorpant.

A kutatás szerint a szív- és érrendszeri betegségekből eredő halálozás csökkentése volt az egyik legfontosabb tényező a várható élettartam javulásában 1990 és 2011 között. Azonban 2011 után ezek az előnyök csökkentek, és az elhízás, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint jelentette kockázatok vagy romlottak, vagy nem javultak tovább.

A kutatást vezető Nick Steel professzor elmondta:

"A várható élettartam növekedésének lassulása elsősorban a szív- és érrendszeri betegségekhez köthető. A Covid–19 világjárvány pedig tovább rontotta a helyzetet 2019 és 2021 között. Bár a koleszterinszint és a vérnyomás kezelésére alkalmazott gyógyszerek hatékonyak, ezek nem tudták ellensúlyozni az elhízás és az egészségtelen táplálkozás okozta károkat."

Az elemzés szerint Anglia esetében a legnagyobb mértékben csökkent az élettartam-növekedés üteme. Ezzel szemben Norvégia, Izland, Svédország, Dánia és Belgium jobban ellenállt a negatív tendenciáknak, főként az állami egészségügyi intézkedéseknek köszönhetően.

"Azok az országok, amelyek hatékony egészségpolitikát vezettek be, jobban ellenálltak a várható élettartam csökkenésének. Anglia és az Egyesült Királyság többi része azonban 2011 után rosszabbul teljesített, különösen a Covid–19 alatt" – tette hozzá Steel professzor.

A kutatás szerint a legnagyobb problémát továbbra is a helytelen táplálkozás, az alacsony fizikai aktivitás és az elhízás jelentik, amelyek jelentős kockázatot hordoznak a szívbetegségek és a daganatos megbetegedések szempontjából.

A szakértők szerint az egészséges életmód minél korábbi kialakítása és a kormányzati egészségügyi programokba való befektetés elengedhetetlen a trend megfordításához.

Bár a jelenlegi helyzet aggasztó, a kutatók szerint még nem értük el a biológiai határt a hosszú élet tekintetében. Az idősebb generációk élettartama továbbra is növekszik, és ha megfelelő lépéseket teszünk, a fiatalabb korosztályok is visszafordíthatják a negatív trendet.

A kutatás arra figyelmeztet, hogy az élettartam alakulása nemcsak egyéni döntéseken múlik, hanem a nemzeti egészségpolitikák és a társadalmi változások is kulcsszerepet játszanak. Az országoknak erőteljesebb lépéseket kell tenniük az egészségtelen életmód visszaszorítása érdekében, ha szeretnék, hogy a jövő generációi tovább éljenek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.