Kevesebb füst - kevesebb betegség
Csökkenő légszennyezés - hosszabb élet
A légszennyezés csökkentése mérhető egészségügyi előnyökkel jár, állítja egy szerdán megjelent tanulmány, amely szerint a tisztább levegő 51 amerikai városban öt hónappal hosszabbította meg a várható élettartamot.
2009.01.23 16:18medipress.huA Brigham Young Egyetem és a Harvard Egyetem Népegészségtani Karának kutatói azt találták, hogy az átlagos várható élettartam a kérdéses városokban 1980 és 2000 között három évvel nőtt, ebből körülbelül öt hónapot írhatunk a tisztább levegő számlájára.
„Figyelemreméltó, hogy a légszennyezés csökkentésével ilyen jelentős növekedést lehet elérni a várható élettartam terén” – mondta el C. Arden Pope III, a New England Journal of Medicine folyóiratban megjelent cikk vezető szerzője, a Brigham Young Egyetem epidemiológusa. „Úgy tűnik, megtérülnek a levegő tisztítására tett erőfeszítéseink. Nem csak tisztább a levegő és szebb a környezetünk, hanem az egészségi állapotunk is javul.”
A kutatók 51 állam városainak adatait hasonlították össze 1980 és 2000 között, a légszennyezésre és a lakosok átlagos várható élettartamára koncentráltak. Különböző statisztikai modelleket alkalmaztak, hogy kiszűrjék az élettartamra ható más tényezőket, így a demográfiai változásokat, a jövedelmet, a migrációt, a népsűrűséget, az iskolázottsági szintet és a dohányzást. A korábban legszennyezettebb levegőjű városokban javult a legjobban a levegő minősége, ez átlagban 10 hónappal növelte meg a várható élettartamot.
A vizsgált időszak végén a várható élettartam a vizsgált városokban 2,72 évvel nőtt, ebből öt hónap, avagy 15 százalék írható a légszennyezés számlájára. Más tanulmányok azt mutatták, hogy ezek a növekedések valószínűleg a légszennyezéssel összefüggésbe hozható szív-érrendszeri, iletve légzőrendszeri betegségek csökkenéséből adódnak.
Pope és társszerzője, a harvardi Douglas Dockery más kutatókkal együtt az 1990-es évek első felében arra jutott, hogy a „PM2.5” anyagok (amelyek átmérője kevesebb, mint 2,5 mikron) negatív hatással vannak az egészségre.
A Környezetvédelmi Ügynökség ezt és más tanulmányokat használt fel arra, hogy szigorítsa a légszennyezettségi normákat 1997-ben. A legújabb vizsgálat elemzése szerint minden köbméterenkénti 10 mikrogrammnyi részecskecsökkenés a levegőben hét hónapnyi élettartamnövekedést hoz a város lakóinak életében. Az 51 vizsgált város PM2.5 szintjei 21-ről 14 mikrogramm/levegőköbméterre csökkentek az 1980-as és 90-es évek folyamán.
Az egészségügyi előnyök azokban a városokban is jelentkeztek, ahol kezdetben is viszonylag tiszta volt a levegő, ám tovább csökkentették a szennyezést. „Nagyon fontos pozitív üzenet, hogy a légszennyező részecskék mennyiségének csökkentése az elmúlt 20 évben jelentős és mérhető növekedést hozott a várható élettartamban az Egyesült Államokban” – mondta el Pope.
A tanulmány elkészítését többek között a Környezetvédelmi Ügynökség, a Járványügyi Központ (CDC) és a Nemzeti Környezetegészségügyi Intézet támogatta.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
- 14:59 Az Egyesült Államok törölte Romániát a vízummentességi programból
- 12:58 Több száz fiatal csapott össze egy hollandiai üdülőhelyen
- 10:56 Harry herceg: szeretnék kibékülni a családommal
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06