Újabb aggodalmakat vet fel az eset
Hároméves gyereknél diagnosztizáltak felnőttkori, 2-es típusú cukorbetegséget
Hároméves kislánynál diagnosztizáltak 2-es típusú, azaz jellemzően felnőttkorban jelentkező cukorbetegséget az Egyesült Államokban: a szakemberek szerint az eset újabb aggodalmakat vet fel a gyermekkori táplálkozással kapcsolatban.
2015.09.18 13:07MTIA kislány 35 kilogramm volt, amikor megállapították nála a betegséget, amelynek kialakulásában - vélik a szakemberek - jelentős szerepet játszhatott az egészségtelen étrend és a mozgásszegény életmód. Az esetet a diabétesz-kutatók európai szervezetének (EASD) éves találkozóján ismertetik - tudósított a BBC hírportálja.
Nagy-Britanniában a diabéteszes gyerekek mindössze 2 százaléka tartozik a betegség 2-es típusába és a legfiatalabb regisztrált páciensek 5 és 9 éves kor közöttiek. A cukorbajos gyerekek többségénél a betegség 1-es típusát diagnosztizálják: ez nincs összefüggésben az életmóddal, hanem az okozza, hogy az immunrendszer a vércukorszintet szabályozó bétasejtek ellen fordul és elpusztítja azokat. A 2-es típusú cukorbetegséggel élők száma világszerte növekszik, részben az elhízás terjedése miatt.
A Texasi Egyetem egészségtudományi központjában dolgozó Michael Yafi egyike volt az első specialistáknak, akik megvizsgálták a hároméves kislányt. A szakember szerint a 2-es típusú cukorbetegség könnyen rejtve maradhat a kisgyerekeknél, mert feltételezik, hogy ők túlságosan fiatalok a betegség ezen típusának jelentkezéséhez.
"Valószínűleg ez a kislány az eddig regisztrált legfiatalabb páciens, ám globális nyilvántartás hiányában ebben nem lehetünk biztosak" - közölte a szakember. Yafi szerint a betegség korai felismerése, az életmódváltás és néhány esetben a gyógyszeres kezelés javíthatja a gyermekek esélyeit az egészségük megőrzésére és néha az állapot visszafordítására is.
Mindössze hat hónappal a betegség diagnosztizálása után a kislánynak már nem volt szüksége gyógyszeres kezelésre, vércukorszintje visszaállt a normálisra és mostanra majdnem kilenc kilogrammot fogyott, hála a kezelésnek, a megváltozott étrendnek és a több testmozgásnak.
"A súlyvesztést követően a kislány vércukorszintje visszaállt a normálisra, ez pedig azt mutatja, hogy állapota az elhízásával állt összefüggésben, valamint hogy az életmód megváltoztatásával csökkenthető a kockázat" - húzta alá Justin Warner, a brit Királyi Gyermekgyógyászati és Gyermek-egészségügyi Kollégium (RCPCH) munkatársa.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 5:41 A venezuelai földrengésben meghalt a korábbi MLB-játékos gyönyörű felesége
- 22:05 Gyalogosok közé hajtott egy autó Londonban
- 21:14 A szerb elnök bejelentette a lemondását, de a politikában marad
- 20:10 Négyen meghaltak a 3-as főúton Bükkábránynál történt balesetben
- 18:08 Csak délután három ember merült el a Dunában. Egyiküket holtan találták meg, két embert továbbra is keresnek
- 16:16 Utah államában már százezer hektárnál nagyobb területet perzselt fel bozóttűz
- 14:04 Azonnal megszűnt az MTVA és a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatóinak megbízatása
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06
Kinyomtatom
Hozzáadom a könyvjelzőhöz
Küldd ide: Delicious
Küldd ide: Digg
Küldd ide: Facebook
Küldd ide: myspace
Küldd ide: twitter


